Skip to main content

W przepisach ruchu drogowego istnieje określenie „szkoda parkingowa”. Dotyczy ono sytuacji, w której dochodzi do drobnego zdarzenia na parkingu. Może być to zarówno parking publiczny, jak również prywatny. Jakie jest postępowanie w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić szkodę? Czy niezbędna jest obecność policji?

Wyjaśniamy te kwestie – przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może okazać Ci się potrzebna.

Czy stłuczka na parkingu to kolizja drogowa?

Tak, kolizja na parkingu uznawana jest za zdarzenie drogowe. Ale jakie sytuacje podchodzą pod tą kategorię?

Każdy mieszkaniec miasta korzysta z wielu parkingów – przy pracy, szkole, do której odwozi dziecko, przy centrum handlowym czy w garażu podziemnym. Stłuczka na parkingu może zdarzyć się zarówno z jego winy (czyli podczas ruszania z miejsca postojowego lub parkowania uderzy w inny pojazd), jak również ze strony drugiego kierowcy (czyli drugi pojazd uderzy w zaparkowany). W obu przypadkach rzadko jest to celowe działanie. Najczęściej do stłuczki dochodzi na skutek zbytniego pośpiechu, niedokładności, niewielkiego doświadczenia lub też zwykłego roztargnienia kierowcy.

Ale uwaga – szkoda parkingowa obejmuje także takie zdarzenia, jak wandalizm (np. osoba piesza zarysuje karoserię kluczem lub urwie lusterko) oraz w takich sytuacjach, jak np. upadek gałęzi drzewa lub dużego sopla lodu na karoserię. Każda taka sytuacja uznawana jest również za szkodę na parkingu.

Co zrobić w przypadku szkody parkingowej?

parking z samochodamiCo robić, gdy już zaszła stłuczka na parkingu lub inne zdarzenie, na skutek którego samochód został uszkodzony? Tutaj mamy cztery możliwości. Pierwsza – na miejscu znajduje się zarówno sprawca, jak i poszkodowany. Drugie – na miejscu jest tylko sprawca. Trzecia – jest uszkodzenie, ale nie ma sprawcy. Czwarte – uszkodzenie zaszło na skutek działania sił przyrody (jak wspomniany upadek gałęzi drzewa) lub infrastruktury parkingu. Gdzie i jak zgłosić szkodę parkingową?

Przeczytaj też: Wypadek, stłuczka, kolizja – co dalej? Jak się zachować i jak postępować?

W pierwszym przypadku, gdy na miejscu znajdują się obie strony, należy spisać odpowiednie oświadczenie. Jego wzór można pobrać ze strony firmy ubezpieczeniowej – dobrze go wydrukować i wozić ze sobą na wszelki wypadek. Jeśli nie ma takiego, można spisać je na zwykłej kartce. Powinny znaleźć się tam takie informacje: data i miejsce, gdzie powstała szkoda parkingowa, opis zdarzenia, opis uszkodzeń (warto także je sfotografować), dane poszkodowanego oraz dane sprawcy, a także dane obu pojazdów.

Nie ma znaczenia, w jakiego rodzaju pojeździe powstała szkoda parkingowa – TIR czy auto osobowe wymagają podania tych samych danych. A gdy już je mamy, co dalej? Osoba, której pojazd został uszkodzony musi przekazać zgłoszenie ubezpieczycielowi. Można zrobić to zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną, wysyłając zeskanowane oświadczenie sprawcy szkody parkingowej oraz zdjęcia potwierdzające szkody.

Gdy z Twojej winy nastąpiła szkoda parkingowa, co robić w takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem jest zaczekanie na kierowcę uszkodzonego pojazdu, nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas można zostawić za wycieraczką kartę z prośbą o kontakt lub pozostawić swoje dane. A co zrobić w razie stłuczki na parkingu, jeżeli został uszkodzony Twój pojazd, a sprawcy nie ma? To nieco komplikuje sytuację. Należy wówczas wezwać policję, aby ustalić dalsze działania. Gdy parking jest monitorowany, będzie możliwe wykrycie sprawcy tą drogą.

Ostatni przypadek to uszkodzenia spowodowane przez elementy należące do parkingu, jak drzewa czy infrastruktura. W takiej sytuacji za osobę odpowiedzialną za powstanie szkody uznaje się właściciela parkingu.

Likwidacja szkód parkingowych

Niezależnie od przyczyny, z jakiej powstała szkoda parkingowa, naprawa powinna zostać w całości pokryta przez ubezpieczenie. Jeśli sprawca wypadku pozostanie nieznany, należy zgłosić taką sytuację firmie ubezpieczeniowej zajmujące się sprzedażą ubezpieczeń obowiązkowych, aby przekazała dokumentację Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Dowiedz się: Dobre ubezpieczenie samochodów ciężarowych – Wszystko co musisz wiedzieć!

Są rozmaite sytuacje, w których może zajść stłuczka na parkingu cofanie zaliczane jest do najczęstszych przyczyn. Co zrobić w razie usterki lub kolizji na trasie? Jeśli prowadzisz samochód ciężarowy i uszkodzenie uniemożliwia dalszą jazdę lub może sprawić, że nie będzie ona bezpieczna, MB Trucks Poznań oferuje mobilny serwis TIR. W takim przypadku przyjedziemy natychmiast na miejsce zdarzenia, aby wykonać niezbędne działania. Niezależnie od tego, jak powstała szkoda parkingowa, naprawa powinna umożliwić kontynuowanie trasy.

Dlatego o jakiejkolwiek porze dnia lub nocy nie zdarzy się stłuczka na parkingu – mobilny serwis MB Trucks Poznań jest gotów, aby Ci pomóc!