Skip to main content

Odpowiednie przygotowanie pojazdu na zimę to klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli samochód będzie prawidłowo zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami występującymi w chłodnych miesiącach roku, możesz liczyć nie tylko na jego optymalną wydajność, ale również ograniczy się ryzyko wypadków. W jaki sposób?

Jeśli pojazd jest przystosowany do śniegu, szronu i oblodzeń, zapewnia optymalną manewrowość. Dlatego warto poświęcić czas na to, aby poczynić właściwe przygotowania. Jak przygotować ciężarówkę na zimę? Przeczytaj i dowiedz się tego!

Przede wszystkim opony

Przygotowanie ciężarówki na zimę rozpoczynamy od podstaw – dosłownie i w przenośni – czyli opon. Zima na drodze wiąże się ze zmianą ich przyczepności do asfaltu. W przypadku letnich już przy temperaturze 5°C znajdująca się w bieżniku mieszanka gumowa twardnieje, a im chłodniej – tym bardziej. W efekcie przyczepność staje się coraz gorsza, ponadto wydłuża się droga hamowania. Opony zimowe to inna rzeźba bieżnika oraz wypełniająca go mieszanka – znajduje się w niej między innymi krzemionka, co zapobiega twardnieniu przy niskich temperaturach.

Dzięki temu zimowa opona zachowuje w chłodnych miesiącach takie same właściwości, jak zwykła w lecie. Jakie opony zimowe wybrać? Najlepiej zalecane przez producenta danego pojazdu, należy jedna mieć na uwadze kilka cech, które powinny posiadać najlepsze opony zimowe. Są to:

  • głębokość bieżnika minimum 4 mm;
  • bieżnik w kształcie liter V lub U, co eliminuje gromadzenie się śniegu;
  • homologacja – takie opony na swoim boku posiadają symbol płatka śniegu na tle góry;
  • wydajność energetyczna – oznaczana literowo od A do F, przy czym A jest najlepsza;
  • stopień przyczepności – określana w taki sam sposób, jak wydajność.

Gdy masz odpowiednie opony, zima nie będzie taka ciężka, choć oczywiście samo ich posiadanie nie redukuje w żaden sposób poziomu niezbędnej uwagi podczas jazdy. Ale przygotowanie ciężarówki na zimę nie kończy się na samych oponach. Co jeszcze trzeba zrobić?

Jak przygotować ciężarówkę na zimę?

zaśnieżona jezdnia w lesieGdy masz już w zapasie opony zimowe, czas zająć się kolejnymi elementami pojazdu. Jak przygotować ciężarówkę na zimę, aby nie mieć nieprzyjemnych niespodzianek? Pamiętaj, że niskie temperatury są bardzo szkodliwe dla elektryki i elektroniki. Dlatego gdy tylko zaczynają się pierwsze chłody, musisz ocenić jego stan, a przy dużych mrozach sprawdzać poziom jego naładowania co tydzień-dwa. Ponadto warto od czasu do czasu skontrolować jego kondycję – a jeśli jest on już zużyty, dokonać wymiany na nowy.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto zadbać o nowe świece zapłonowe. Są to ważne elementy, które odpowiadają za zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Ich wymiana na nowe pozwoli na bezpieczniejszą i bardziej wydajną pracę silnika. A kolejne rzeczy wymagające sprawdzenia to olej oraz płyn hamulcowy. Sprawdzamy ich ilość i uzupełniamy tak, aby była optymalna wg wskazań producenta pojazdu.

Ale przygotowanie ciężarówki na zimę nie będzie kompletne, jeśli nie zadbasz również o płyn do spryskiwaczy zimowy. Czym różni się od zwykłego? Zwykle zawiera specjalne dodatki, które zapobiegają zamarzaniu w temperaturach poniżej 0°C. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są różne typy płynów do spryskiwaczy zimowych, różniące się m.in. temperaturą zamarzania i składem. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki płyn będzie odpowiedni do Twojego pojazdu.

Jeśli czeka Cię zima na drodze, sprawdź również wycieraczki. Podczas zimy pracują one znacznie ciężej, co w przypadku starszych i wyeksploatowanych może przyczynić się do ich uszkodzenia. Dlatego warto sprawdzić ich stan i – w razie potrzeby – wymienić.

Przygotuj ciężarówkę na zimę pod okiem fachowców

Przygotowanie pojazdu na zimę wymaga dokładności i czasu, jednak warto go poświęcić, aby cieszyć się wygodną jazdą niezależnie od warunków atmosferycznych. W MB Poznań Trucks z przyjemnością pomożemy Ci w tym zadaniu. Z naszą pomocą przygotowanie ciężarówki na zimę będzie szybkim procesem. Skontrolujemy wszystkie wymienione elementy pojazdu, doradzimy także, jakie opony zimowe będą dla niego najbardziej odpowiednie – i założymy je dla Ciebie.

Dzięki nam nie musisz martwić się o to, Jak przygotować ciężarówkę na zimę. Dlatego jeszcze dzisiaj zadzwoń do nas lub napisz, aby umówić się na wizytę podczas której przygotujemy Twoją ciężarówkę na nawet najcięższe warunki pogodowe!