Jakkolwiek ostrożnie nie prowadzisz samochodu, na drodze może mieć miejsce nieprzyjemny incydent. Na przykład zdarzy się, że niespodziewanie stracisz panowanie nad pojazdem. Jak jednak pokazują statystyki, częściej wypadek ciężarówki z osobówką lub inną ciężarówką ma miejsce na skutek błędu innego uczestnika ruchu drogowego.
Jakkolwiek na to nie patrzeć – co robić, gdy nastąpi kolizja ciężarówki? Oto wszystko, co powinno się na ten temat wiedzieć.
Czym różni się kolizja od wypadku?
Zacznijmy najpierw od ustalenia definicji obu zdarzeń. Kolizja ciężarówki to sytuacja z udziałem pojazdu ciężarowego, w której nie ma ofiar śmiertelnych lub poważnie rannych. W potocznym języku mówi się o niej po prostu „stłuczka”. Natomiast wypadek ciężarówki to znacznie cięższa rzecz – nazywamy tak zdarzenie, w którym co najmniej jedna osoba odnosi obrażenia lub ponosi śmierć.
Innymi słowy, główną różnicą między kolizją a wypadkiem drogowym jest to, że w przypadku kolizji nikomu nie zagraża poważne niebezpieczeństwo, podczas gdy wypadki drogowe mogą mieć poważne skutki dla zdrowia i życia ludzi.
Co zrobić w przypadku kolizji?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której nastąpiła stłuczka ciężarówki – na przykład cofająca osobówka uderzyła w bok kabiny od strony pasażera, powodując wgniecenie karoserii. Postępowanie w przypadku kolizji i stłuczki jest takie samo – należy wyłączyć silniki pojazdów biorących udział w zdarzeniu, a następnie upewnić się, czy nikomu nie stała krzywda, a więc czy nie został ranny. Następnie, jeśli jest to możliwe, należy przestawić oba pojazdy na pobocze, aby nie utrudniały ruchu. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas należy w odpowiedniej odległości na drodze ustawić trójkąt ostrzegawczy, a także włączyć w obu pojazdach światła awaryjne.
Gdy zdarzyła się kolizja ciężarówki, co robić dalej zależy od zachowania sprawcy wypadku. Jeśli jest „problematyczny”, należy wezwać policję. Gdy zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami i przyznaje do winy, należy spisać oświadczenie sprawcy, które powinien podpisać. W oświadczeniu takim muszą znaleźć się dane wszystkich uczestników zdarzenia oraz dane samochodów i numery polis ubezpieczeniowych.
Postępowanie w przypadku kolizji obejmuje również udokumentowanie szkód, a więc wykonanie zdjęć pokazujących powstałe na skutek zdarzenia. Następnie pozostaje poinformowanie ubezpieczyciela o tym, że nastąpiła kolizja ciężarówki. Co robić dalej? Pozostaje tylko czekać na wypłatę środków z ubezpieczenia.
Do kogo zadzwonić w razie wypadku?
Wyobraźmy sobie najgorsze – zdarzył się wypadek ciężarówki. Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze – zatrzymujemy samochód i wyłączamy silnik. Następnie najszybciej jak to możliwe, oceniamy stan poszkodowanych i w miarę możliwości udzielamy im pierwszej pomocy. Niezbędne będzie wezwanie policji – podczas rozmowy z numerem alarmowym koniecznie trzeba opisać stan osób poszkodowanych.
Postępowanie w wypadku kraksy obejmuje również zabezpieczenie miejsca zdarzenia – należy ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Należy poczekać na przyjazd służb, a dopiero gdy sytuacja zostanie opanowana, należy zebrać dane uczestników zdarzenia oraz uczestniczących w nich pojazdów. Jeśli byli jacyś świadkowie wypadku – należy również pozyskać ich dane, co pomoże w wyjaśnieniu wątpliwości w przypadku sprawy sądowej.
Kto przyjeżdża na miejsce wypadku?
Gdy zdarzy się wypadek ciężarówki – niezależnie czy będzie to wypadek ciężarówki z osobówką czy innym pojazdem ciężarowym – na miejsce przyjeżdżają służby ratunkowe: policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Każda z nich ma inną rolę na miejscu zdarzenia. Na samym końcu konieczna może okazać się naprawa ciężarówki.
Policja ma za zadanie zabezpieczyć obszar wypadku, udzielić pomocy poszkodowanym i przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. Straż pożarna może być potrzebna do usunięcia ewentualnych zagrożeń wynikających z wypadku, takich jak wycieki paliwa czy pożar. Pogotowie ratunkowe natomiast zajmuje się udzielaniem pomocy medycznej poszkodowanym i ich ewentualnym przetransportowaniem do szpitala.
Jak zminimalizować ryzyko wypadku?
Niestety, nie ma sposobu na to, aby całkowicie wyeliminować ryzyko wypadków oraz kolizji. W przypadku samochodów ciężarowych marki Mercedes Benz stosowane są liczne rozwiązania wpływające bardzo pozytywne na bezpieczeństwo oraz prowadzenie pojazdu. W ten sposób można choć trochę zabezpieczyć się przed nieprzyjemny wydarzeniami na drodze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób Mercedes Benz pomaga kierowcom, odwiedź MB Poznań Trucks – jesteśmy autoryzowanym partnerem producenta i doskonale znamy wszystkie jego rozwiązania. Umów się na wizytę już dzisiaj!