Skip to main content

Jakkolwiek ostrożnie nie prowadzisz samochodu, na drodze może mieć miejsce nieprzyjemny incydent. Na przykład zdarzy się, że niespodziewanie stracisz panowanie nad pojazdem. Jak jednak pokazują statystyki, częściej wypadek ciężarówki z osobówką lub inną ciężarówką ma miejsce na skutek błędu innego uczestnika ruchu drogowego.

Jakkolwiek na to nie patrzeć – co robić, gdy nastąpi kolizja ciężarówki? Oto wszystko, co powinno się na ten temat wiedzieć.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Zacznijmy najpierw od ustalenia definicji obu zdarzeń. Kolizja ciężarówki to sytuacja z udziałem pojazdu ciężarowego, w której nie ma ofiar śmiertelnych lub poważnie rannych. W potocznym języku mówi się o niej po prostu „stłuczka”. Natomiast wypadek ciężarówki to znacznie cięższa rzecz – nazywamy tak zdarzenie, w którym co najmniej jedna osoba odnosi obrażenia lub ponosi śmierć.

Innymi słowy, główną różnicą między kolizją a wypadkiem drogowym jest to, że w przypadku kolizji nikomu nie zagraża poważne niebezpieczeństwo, podczas gdy wypadki drogowe mogą mieć poważne skutki dla zdrowia i życia ludzi.

Co zrobić w przypadku kolizji?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nastąpiła stłuczka ciężarówki – na przykład cofająca osobówka uderzyła w bok kabiny od strony pasażera, powodując wgniecenie karoserii. Postępowanie w przypadku kolizji i stłuczki jest takie samo – należy wyłączyć silniki pojazdów biorących udział w zdarzeniu, a następnie upewnić się, czy nikomu nie stała krzywda, a więc czy nie został ranny. Następnie, jeśli jest to możliwe, należy przestawić oba pojazdy na pobocze, aby nie utrudniały ruchu. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas należy w odpowiedniej odległości na drodze ustawić trójkąt ostrzegawczy, a także włączyć w obu pojazdach światła awaryjne.

Gdy zdarzyła się kolizja ciężarówki, co robić dalej zależy od zachowania sprawcy wypadku. Jeśli jest „problematyczny”, należy wezwać policję. Gdy zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami i przyznaje do winy, należy spisać oświadczenie sprawcy, które powinien podpisać. W oświadczeniu takim muszą znaleźć się dane wszystkich uczestników zdarzenia oraz dane samochodów i numery polis ubezpieczeniowych.

Postępowanie w przypadku kolizji obejmuje również udokumentowanie szkód, a więc wykonanie zdjęć pokazujących powstałe na skutek zdarzenia. Następnie pozostaje poinformowanie ubezpieczyciela o tym, że nastąpiła kolizja ciężarówki. Co robić dalej? Pozostaje tylko czekać na wypłatę środków z ubezpieczenia.

Do kogo zadzwonić w razie wypadku?

Wyobraźmy sobie najgorsze – zdarzył się wypadek ciężarówki. Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze – zatrzymujemy samochód i wyłączamy silnik. Następnie najszybciej jak to możliwe, oceniamy stan poszkodowanych i w miarę możliwości udzielamy im pierwszej pomocy. Niezbędne będzie wezwanie policji – podczas rozmowy z numerem alarmowym koniecznie trzeba opisać stan osób poszkodowanych.

Postępowanie w wypadku kraksy obejmuje również zabezpieczenie miejsca zdarzenia – należy ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Należy poczekać na przyjazd służb, a dopiero gdy sytuacja zostanie opanowana, należy zebrać dane uczestników zdarzenia oraz uczestniczących w nich pojazdów. Jeśli byli jacyś świadkowie wypadku – należy również pozyskać ich dane, co pomoże w wyjaśnieniu wątpliwości w przypadku sprawy sądowej.

Kto przyjeżdża na miejsce wypadku?

trójkąt ostrzegający o kolizjiGdy zdarzy się wypadek ciężarówki – niezależnie czy będzie to wypadek ciężarówki z osobówką czy innym pojazdem ciężarowym – na miejsce przyjeżdżają służby ratunkowe: policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Każda z nich ma inną rolę na miejscu zdarzenia.

Policja ma za zadanie zabezpieczyć obszar wypadku, udzielić pomocy poszkodowanym i przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia okoliczności zdarzenia. Straż pożarna może być potrzebna do usunięcia ewentualnych zagrożeń wynikających z wypadku, takich jak wycieki paliwa czy pożar. Pogotowie ratunkowe natomiast zajmuje się udzielaniem pomocy medycznej poszkodowanym i ich ewentualnym przetransportowaniem do szpitala.

Jak zminimalizować ryzyko wypadku?

Niestety, nie ma sposobu na to, aby całkowicie wyeliminować ryzyko wypadków oraz kolizji. W przypadku samochodów ciężarowych marki Mercedes Benz stosowane są liczne rozwiązania wpływające bardzo pozytywne na bezpieczeństwo oraz prowadzenie pojazdu. W ten sposób można choć trochę zabezpieczyć się przed nieprzyjemny wydarzeniami na drodze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób Mercedes Benz pomaga kierowcom, odwiedź MB Poznań Trucks – jesteśmy autoryzowanym partnerem producenta i doskonale znamy wszystkie jego rozwiązania. Umów się na wizytę już dzisiaj!