Ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest obowiązkowe nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. Co ciekawe – dotyczy to zarówno pojazdów używanych, jak i nieużywanych. Czyli musisz zapłacić za ubezpieczenie nawet w sytuacji, gdy pojazd stoi przez kilka miesięcy w garażu. A ile to kosztuje? Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu?
Sprawdzamy, jaki jest zakres ubezpieczenia, co wpływa na jego wysokość oraz czy można go nie zapłacić?
Co daje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?
Zanim przejdziemy do opłat oraz kosztów, wypada wiedzieć, za co w ogóle się płaci, czyli co nam daje ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego? Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, ma ono na celu rekompensatę w przypadku zdarzenia spowodowanego przez kierowcę pojazdu. Nie będzie się wtedy pokrywać szkód z własnej kieszeni – zapłaci za nie ubezpieczyciel. Działa to również w drugą stronę – jeśli Twój pojazd ulegnie uszkodzeniu na skutek działań innych kierowców, wówczas możesz mieć pewność, że koszty naprawy zostaną Ci opłacone przez ubezpieczyciela pojazdu, który stoi za incydentem.
Ale oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC można zdecydować się także na AC (Auto Casco), czyli dobrowolne, chroniące dodatkowo. Co prawa podnosi to ogólny koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego, jednak przewiduje wypłatę odszkodowania w wielu sytuacjach, jakich nie obejmuje OC. Zaliczają się do nich takie, jak kradzież, szkody spowodowane przez siły natury (np. deszcz z gradem) i inne. Takie dodatkowe ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest bardzo praktyczne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku kradzieży, niektóre kraje mogą być wyłączone z ochrony. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy kraj, w którym będzie przemierzać drogi ubezpieczany pojazd ciężarowy, znajduje się na liście państw objętych ochroną.
Musisz pamiętać, że zarówno wymienione OC, jak i AC obejmują tylko pojazd i do niego są przypisane. Ubezpieczenie kierowcy tira to całkowicie odmienna rzecz i potrzebna jest na nią osobna umowa. Większość towarzystw ubezpieczeniowych doskonale zdaje sobie sprawę z pracy przewoźnika, dlatego ma wszystkie rodzaje ubezpieczeń w swojej ofercie.
Jakie ubezpieczenie samochodu ciężarowego?
Zanim sprawdzimy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego, warto dodać, że „samochody ciężarowe” są definiowane nie tylko jako pojazdy do przewożenia towarów, ale również transportu ludzi (maksymalnie dziewięć osób, wliczając kierowcę). Jak nietrudno zauważyć, w różnych firmach opłata ustalona jest w innej wysokości. Pokaże to każda porównywarka ubezpieczeń samochodów ciężarowych. Dlatego warto wiedzieć, od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego.
Nie jest to tajemnicą. Brane są pod uwagę trzy czynniki:
- parametry samochodu ciężarowego – dotyczy to przede wszystkim przebiegu oraz pojemności silnika, ale istotna jest także marka, model, należy również podać szacowaną liczbę kilometrów, jakie pojazd przejedzie w przyszłym roku;
- historia ubezpieczeniowa – czyli przebieg dotychczasowych incydentów z udziałem pojazdu;
- kierowca – ostatnią kwestią wpływającą na to, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, są dane osób, które będą prowadzić pojazd. Jak można łatwo podejrzewać, ubezpieczyciel będzie mieć większe zaufanie do kierowcy o długim stażu, co może obniżyć opłatę. Jednak w przypadku młodszych kierowców może to spowodować jej zwiększenie.
Te trzy parametry wpływają koszt ubezpieczenia za samochód ciężarowy. Jaki będzie on konkretnie? Biorąc pod uwagę ubezpieczenia preferowane przez towarzystwa działające na polskim rynku, można wysunąć wniosek, że roczna składka nie powinna przekroczyć 1000 złotych w przypadku kierowców ze średnim oraz dłuższym stażem.
Czy można nie zapłacić za ubezpieczenie samochodu ciężarowego?
Jeśli ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego wydaje Ci się za drogie i nie chcesz go zapłacić, zdecydowanie odradzamy takie działanie. Jak wspomniano na początku, ubezpieczenie samochodu ciężarowego to obowiązek każdego właściciela takiego pojazdu. Brak ubezpieczenia może skutkować dotkliwą karą finansową!
Jej wysokość jest większa niż w przypadku samochodów osobowych bez OC, a wylicza się ją na bazie minimalnego wynagrodzenia w bieżącym roku. Kara za brak ubezpieczenia do trzech dni wynosi 60% tej kwoty, przy okresie od czterech do czternastu dni jest to 150%, a jeśli nie ma się ważnego OC powyżej 14 dni, kara wynosi aż 300% wynagrodzenia minimalnego! A ponieważ od 1 lipca 2023 roku minimalne wynosi 3600 zł, w ostatniej sytuacji kara wyniesie ponad 10 tysięcy złotych!
Dlatego niezależnie od tego, jaki będzie koszt ubezpieczenia samochodu, zawsze bardziej opłacalne jest wykupienie polisy OC niż narażanie się na mandat. Dlatego nie zwlekaj, tylko nabądź je już dzisiaj. Nie wiesz gdzie? Zgłoś się do MB Poznań Trucks. Doradzimy Ci najlepsze ubezpieczenie samochodu ciężarowego.
Skontaktuj się z nami już dzisiaj!