Skip to main content

Każda jazda samochodem ciężarowym to ryzyko wypadku. O ile swoich możliwości możemy być pewni, o tyle nie mamy wpływu na innych użytkowników dróg, a także na warunki atmosferyczne, które mogą spowodować niekontrolowane zachowanie się pojazdu. Dlatego producenci stosują systemy bezpieczeństwa w samochodach. Ich zadaniem jest zminimalizować ryzyko incydentu.

Dowiedz się, jakie nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach Mercedes Benz pomogą na każdej trasie!

Co wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem ciężarowym?

Mercedes Benz to firma z tradycjami, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Można jednak przypomnieć, że producent znany jest m.in. z wdrażania innowacji technologicznych, mających na celu zarówno poprawę wydajności, jak i zwiększających bezpieczeństwo jazdy samochodem. Obecnie ciężarówki takie, jak Actros, Atego czy Unimog posiadają szereg rozwiązań, dzięki którym możesz poczuć się pewniej na drodze.

W jaki sposób? Aktywne i bierne systemy bezpieczeństwa w samochodach pomagają na różne sposoby, które warto szerzej omówić. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto podkreślić, że są one standardowo umieszczane w ciężarówkach marki Mercedes Benz, jednak ich ilość może się różnić w zależności od konkretnej linii czy modelu ciężarówki. Dlatego, jeśli chcesz poszerzyć swoją flotę o pojazd tej marki, warto upewnić się, czy będzie mieć te układy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, na których najbardziej Ci zależy.

Wybrane system bezpieczeństwa w samochodzie Mercedes Benz

Jak wspomniano, producent ma dla użytkowników swoich samochodów ciężarowych szereg rozwiązań. W tym tekście opisujemy tylko wybrane. Nie wyczerpuje to tematu, ale pozwala na ogólne zrozumienie, co dają systemy bezpieczeństwa w samochodach tej marki. Oczywiście nie jest to jej ostatnie słowo – Mercedes Benz cały czas pracuje nad kolejnymi, które zostaną wdrożone w przyszłości.

A jakie systemy bezpieczeństwa w samochodzie oferowane są obecnie? Warto zwrócić szczególną uwagę na takie, jak:

    • asystent skrętu – ten system bezpieczeństwa w samochodzie został wprowadzony w pierwszej dekadzie XXI wieku. Ostrzega przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, pomagając zapobiegać wypadkom wskutek zjechania z pasa, na którym się przebywa. Pomaga kierowcy zwłaszcza w mieście, gdzie prowadzący ma dużą ilość czynników, na które musi zwrócić uwagę;
    • Active Brake Assist 5 – wspomaga kierowcę poprzez wykonywanie w pewnych okolicznościach całkowitego hamowania przy podjeżdżaniu do nieruchomych i ruchomych obiektów, a także w określonych sytuacjach, przy maksymalnej prędkości do 50 km/h, włącza całkowite lub częściowe hamowanie przy podjeżdżaniu do poruszających się i stojących pieszych, co pozwala na minimalizację lub całkowite wyeliminowanie ryzyka wypadków;

  • Active Sideguard Assist – zwiększa bezpieczeństwo jazdy samochodem, podczas skręcania lub zmiany pasa ruchu, wykrywając w określonych sytuacjach ruchome i nieruchome obiekty w strefie ostrzegania po prawej stronie lub na krzywej wleczonej i w razie niebezpieczeństwa ostrzegając kierowcę wizualnie i dźwiękowo;

  • asystent rozpoznawania znaków drogowych – rozpoznaje w odpowiednich warunkach określone znaki drogowe w czasie rzeczywistym, pokazuje dwa najważniejsze z nich na zintegrowanej tablicy wskaźników. W ten sposób zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem;
  • MirrorCam – rozwiązanie wykorzystujące kamerę w lusterku, dzięki czemu zapewnia lepszą widoczność obszaru za pojazdem. O najwyższą jakość obrazu dba specjalna wodoodporna powłoka obiektywu, dzięki czemu obraz nigdy nie będzie przesłonięty przez skroploną na nim wilgoć.

Oczywiście oprócz elektroniki Mercedes Benz dba także o takie elementy, jak odpowiednie zamki drzwi kabiny, pozwalające na ochronę wnętrza przed wtargnięciem osób niepowołanych, czy odpowiedniej jakości pasy bezpieczeństwa w samochodzie ciężarowym. Wszystko to zebrane razem sprawia, że codzienność kierowcy jest bardziej komfortowa – a oto właśnie chodzi.

System bezpieczeństwa Mercedes Benz to atut ciężarówek

bezpieczna jazda samochodemObok wysokiej jakości samych elementów konstrukcyjnych oraz doskonałej wydajności, systemy bezpieczeństwa w samochodach marki Mercedes Benz stanowią jeden z głównych powodów, dla których ciężarówki tej marki są niezwykle popularne nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Jeżeli chcesz poszerzyć swoją flotę o pojazd tej marki, zapraszamy do MB Trucks Poznań. Jako autoryzowany partner producenta pomożemy Ci w doborze optymalnie dopasowanego do potrzeb Twojej firmy. 

Na miejscu pokażemy Ci także, jakie pasywne i aktywne systemy bezpieczeństwa w samochodzie zostały w nim zastosowane, odpowiemy także na wszystkie pytania, jakie mogą Ci się nasuwać. Umów się na wizytę – napisz do nas i zadzwoń już dzisiaj!