Skip to main content

Bez aktualnych badań technicznych żadne auto ciężarowe nie może wyjechać na krajowe lub unijne drogi. To równie istotny warunek, co posiadanie polisy OC. Natomiast przegląd okresowy samochodu nie jest obowiązkowy, a jego regularne przeprowadzanie to dowód dbałości właściciela o auto, a nie wymóg prawny. Mimo to nadal wiele osób nie potrafi powiedzieć czym różni się badanie techniczne a przegląd okresowy. Wymienne używanie tych terminów to błąd. Podstawowa różnica jest taka, że przegląd okresowy można wykonać, a badanie techniczne absolutnie trzeba. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak często przeprowadzać przegląd okresowy w przypadku aut ciężarowych. Czy trzeba go robić równie często co badanie techniczne? Co ile przegląd okresowy?

Badanie techniczne samochodu ciężarowego – co trzeba wiedzieć?

Przepisy wskazują, że w przypadku nowych aut pierwsze badanie techniczne samochodu należy wykonać w trakcie 3 lat od upływu pierwszej rejestracji. Czas na przeprowadzenie kolejnej kontroli to 2 lata. Następnie trzeba badać ciężarówkę co rok. Pojawiają się tutaj wyjątki, jak pojazdy używane do przewozu materiałów niebezpiecznych. Auta ciężarowe tego typu muszą być sprawdzane raz w roku, niezależnie od tego, czy zostały zakupione jako fabrycznie nowe, czy też jako używane. Badanie to nie to samo co przegląd okresowy. Przeglądy techniczne samochodów ciężarowych, których wymaga obowiązujące prawo, można wykonać tylko w okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Pewnym udogodnieniem dla przewoźników jest możliwość przeprowadzenia ich w dowolnej stacji kontroli pojazdów w kraju. Jeżeli nie zostaną wykryte żadne usterki, to badanie potrwa zaledwie 30 minut i kończy się wbiciem pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli wiemy co to badanie techniczne, to czym jest przegląd okresowy samochodu?

Czym jest przegląd okresowy samochodu?

W przeciwieństwie do badania technicznego, przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, a jedynie zalecany przez producentów aut. Jego regularne przeprowadzanie to szansa na utrzymanie pojazdu w dobrym stanie przez długi czas. Nie ma jednak związku między liczbą przejechanych kilometrów a koniecznością wykonania kontroli. O tym, jak często przeprowadzać się będzie przegląd okresowy samochodu decyduje właściciel pojazdu. Przegląd techniczny Mercedesa polecamy wykonać w MB Poznań. Zamów termin już dziś! Regularna kontrola poskutkuje zmniejszoną podatnością na awarie, szybszym wykryciem usterek, dłuższą żywotnością komponentów samochodu, np. silnika, a także w konsekwencji niższymi kosztami eksploatacji. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie czym jest badanie techniczne a przegląd okresowy – różnice są łatwo dostrzegalne. Jak przebiega przegląd okresowy samochodu?

Jak przebiega przegląd okresowy samochodu?

Narzędzia niezbędne do przeglądu okresowego samochoduPodstawowe czynności prowadzone w ramach przeglądu okresowego to wymiana płynów eksploatacyjnych, np. oleju silnikowego i hamulcowego, a także płynu chłodnicy. Przegląd okresowy samochodu obejmuje także serwis części. W trakcie kontroli dokonuje się wymiany filtrów oleju silnikowego oraz powietrza, a także świec i rozrządu. Kolejne czynności obejmują kontrolę zawieszenia, hamulców, rur wydechowych, ciśnienia w oponach i poprawności działania układu kierownicy. Nie obędzie się bez sprawdzenia komponentów elektronicznych. Gdzie przegląd okresowy samochodu? Kontrolę warto powierzyć rzetelnym specjalistom i najlepiej wykonać go w sprawdzonym miejscu. Polecamy autoryzowany serwis ciężarowy w Komornikach oraz autoryzowany serwis ciężarowy Swarzędz Jasin. Dzięki przeglądom okresowym dokonywanym w autoryzowanych miejscach zachowamy gwarancję producenta.

Ile kosztuje przegląd okresowy?

Czy trzeba przeprowadzić przegląd okresowy samochodu? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak intensywnie eksploatowany jest pojazd. Wpływ na podjęcie decyzji ma nie tylko liczba przejechanych kilometrów, ale również rodzaj pokonywanych dróg, a także styl jazdy kierowcy. Ile kosztuje przegląd okresowy samochodu? To zależy od miejsca wykonania i rodzaju pojazdu. Ceny takiego badania technicznego potrafią oscylować od 100 do nawet kilkuset zł. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od ceny przegląd okresowy samochodu pozwala poczuć się pewniej za kółkiem i gwarantuje bezpieczną eksploatację. Regularne sprawdzanie komponentów to przepis na dłuższą żywotność aut ciężarowych.