Skip to main content

Każdy samochód – czy to pojazd osobowy czy ciężarowy – odczuwa eksploatację. Aby sprawdzić jego stan faktyczny, przeprowadzane są przeglądy techniczne, pozwalające na wykrycie wszelkich defektów i usterek jeszcze przed tym, zanim staną się one niebezpieczne dla prowadzącego, a co za tym idzie – również innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli wybierasz się na taki przegląd, warto przypomnieć sobie, jak powinno wyglądać przygotowanie do przeglądu technicznego.

Jak się przygotować do przeglądu technicznego Mercedesa?

Już na wstępie dobra informacja – samo przygotowanie samochodu do badania technicznego nie wymaga żadnych narzędzi ani specjalistycznej wiedzy, nie jest również zajęciem czasochłonnym. Samodzielne przygotowanie pozwoli Ci zobaczyć, co nie działa optymalnie lub z problemami i samodzielnie zmienić ten stan rzeczy na właściwy.

Co przed przeglądem technicznym możesz zrobić, aby wypadł on pozytywnie? Kilka prostych, wręcz banalnych czynności, które jednak upewnią Cię, że istotne elementy pojazdu działają sprawnie. Te czynności to sprawdzenie sprawności oświetlenia oraz wycieraczek i spryskiwaczy. Upewnij się również, że wszystkie reflektory działają prawidłowo, a ich żarówki nie są przepalone. Potem dokładnie przyjrzyj się karoserii i oponom, aby sprawdzić ich kondycję.

Ponadto przygotowanie do przeglądu technicznego obejmuje również sprawdzenie, czy z naszego pojazdu nic nie wycieka. W tym celu musisz albo przyjrzeć się mu od spodu, albo po prostu zatrzymać na kilkanaście minut samochód nad równą, płaską powierzchnią. Po tym czasie przemieść go i zobacz, czy w miejscu zaparkowania nie pozostały na podłożu żadne plamy świadczące o potencjalnych wyciekach.

Na końcu przetestuj działanie hamulców, zwracając również uwagę na to, czy podczas ich używania samochód nie przesuwa na boki.

Co sprawdzają na przeglądzie?

Jeśli udajesz się na przegląd techniczny samochodu, co sprawdzają diagnostycy? Lista elementów do kontroli jest dość obszerna i znajdziemy na niej:

  • stan zawieszenia i podwozia;
  • stan ogumienia;
  • stan oświetlenia;
  • układ hamulcowy;
  • układ kierowniczy;
  • układ wydechowy;
  • instalację elektryczną.

Jednak na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do właściwej diagnostyki, należy okazać dowód rejestracyjny pojazdu. To właśnie od zgodności danych z nim oraz sprawdzenia prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych rozpoczyna się cały proces.

Co da Ci wcześniejsze przygotowanie do przeglądu technicznego? Pomijając to, że możesz samodzielnie poprawić niedoskonałości utrudniające codzienną jazdę, powinno także skrócić czas przeprowadzenia przeglądu technicznego – diagnosta będzie mieć po prostu mniej pracy do wykonania.

Ile kosztuje przegląd w serwisie Mercedesa?

Przegląd techniczny nie jest, niestety, darmowy dla nikogo. Każda okręgowa stacja kontroli pojazdów pobiera za niego opłatę, której koszt różni się w zależności od tego, czy jest to samochód osobowy, czy ciężarowy. Niektóre marki pojazdów mają także dwa rodzaje przeglądów, różniących się pomiędzy sobą ilością sprawdzanych elementów.

Dlatego zakres prac przeglądowych może się różnić w zależności od typu i modelu pojazdu, jednak zawsze podstawą są te opisane wcześniej, czyli sprawdzanie nadwozia, hamulców itd.

Co ile przegląd w Mercedesie?

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy należy odwiedzić OSKP, a w związku z tym, kiedy wykonać przygotowanie do przeglądu technicznego, możesz to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy to skorzystanie z komputera pokładowego – jeśli taki posiadasz. Tam powinny znajdować się wszystkie informacje związane z diagnostyką, w tym data obowiązkowego przeglądu technicznego.

Drugi – kontrola licznika przejechanych kilometrów. W przypadku nowego samochodu pierwszy przegląd wykonuje się po przekroczeniu 20 tys. kilometrów lub – jeśli nie pokonało się takiego dystansu – po roku od zakupu. W przypadku samochodu używanego zalecany jest przegląd co 40 tys. pokonanych kilometrów lub po maksymalnie dwóch latach od poprzedniego przeglądu.

Warto mieć to na uwadze, ponieważ za brak aktualnego przeglądu technicznego można otrzymać wysoki mandat!

Przegląd techniczny to nie wszystko

mechanik pracujący przy samochodzieJeśli przegląd techniczny wykryje defekty pojazdu, będą one naprawione, co wpłynie pozytywnie na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Nie musisz jednak czekać na niego, aby zapewnić sobie dobrą jazdę. Poznaj dobre praktyki w zakresie utrzymania dobrego stanu samochodów ciężarowych oraz jak powinna wyglądać właściwa obsługa codzienna i sprawdzanie stanu technicznego pojazdu.

Okręgowa Stacja Pojazdów MB Trucks Poznań świadczy usługi przeglądu technicznego dla pojazdów ciężarowych. Jeśli chcesz mieć pewność diagnostyki wykonanej nowoczesnymi narzędziami – umów się na wizytę już dzisiaj!