Skip to main content

W Polsce zarejestrowanych jest ponad milion pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 t. W tym zakresie jesteśmy niekwestionowanym europejskim liderem, a ciężarówek na krajowych drogach z miesiąca na miesiąc przybywa. Rejestracja samochodu ciężarowego jest wymagana nie tylko w razie zakupu auta z zagranicy. Coraz więcej przewoźników decyduje się na wymianę floty lub zakup pojazdów specjalistycznych w innych krajach UE. Zarazem jednak wciąż wielu przedsiębiorców nie wie jak zarejestrować samochód ciężarowy. Poniżej przybliżamy najważniejsze etapy tego procesu. Oto rejestracja samochodu ciężarowego krok po kroku.

Jak zarejestrować samochód ciężarowy?

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w nowy pojazd, poczytaj czy bardziej opłaca się leasing, kredyt czy zakup ciężarówki? W przypadku takiego zakupu w grę wchodzi rejestracja samochodu jako ciężarowy. Atrakcyjne ceny na używane pojazdy oferuje MB Poznań. Warto wiedzieć, że od 2021 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie rejestracji samochodów ciężarowych. Do 60 dni wydłużony został czas na zgłoszenie nabycia pojazdu z jednego z krajów UE. Natomiast zbycie bądź nabycie pojazdów zarejestrowanych w Polsce musi zostać zgłoszone w terminie 30 dni. To ważna zmiana, bo do Polski często trafiają ciężarówki z zagranicy. To zarówno pojazdy świeżo opuszczające fabryki aut, jak również samochody używane. Najczęstsze kraje pochodzenia ciężarówek to kraje Europy Zachodniej, jak Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania. Zobacz jak zarejestrować samochód ciężarowy?

Co potrzebne do rejestracji samochodu ciężarowego?

Zakup ciężarówki – na zwrócić uwagę? Na pewno na dopełnienie formalności. Proces rejestracji samochodu jako ciężarowy należy przeprowadzić poprzez osobistą wizytę w wydziale komunikacji urzędu starostwa lub miasta. Jeżeli truck został zakupiony przez firmę, działań tych może dokonać zarówno jej właściciel, jak i wyznaczony pracownik, który będzie dysponował odpowiednim pełnomocnictwem na piśmie. Do rejestracji samochodu ciężarowego, który został nabyty w Polsce, np. w salonie, trzeba przedstawić komplet wymaganych dokumentów. Rejestracja samochodu ciężarowego – jakie są wymagane dokumenty?

Rejestracja samochodu ciężarowego – dokumenty

To przede wszystkim dowód własności pojazdu, czyli np. umowy kupna-sprzedaży i faktury, ale także dokument potwierdzający tożsamość nabywcy. Wymagane są również dowód rejestracyjny i karta pojazdu, którą powinien dostarczyć producent lub poprzedni właściciel. Osoba lub firma sprzedająca auto używane powinna przekazać także tablice rejestracyjne. Do wniosku należy udostępnić aktualną polisę OC. Jej zawarcie jest proste i bezproblemowe. Nie trzeba w tym celu posiadać dowodu rejestracyjnego, a wystarczy jedynie umowa kupna-sprzedaży. Komplet dokumentów do rejestracji samochodu ciężarowego uzupełnia pismo z wnioskiem o dokonanie rezerwacji, a także potwierdzenie opłaty urzędowej. Ile kosztuje rejestracja samochodu ciężarowego?

Ile kosztuje rejestracja samochodu ciężarowego?

Koła samochodu ciężarowegoKoszt rejestracji samochodu ciężarowego waha się w zależności od tego, skąd pochodzi auto. Zatem w przypadku pojazdu zakupionego od innej firmy z tego samego miasta lub powiatu będzie to tylko legalizacja starych tablic, która wyniesie z opłatami ewidencyjnymi poniżej 100zł. Prawie dwa razy tyle, bo 160 zł trzeba zapłacić za rejestrację samochodu ciężarowego nabytego spoza regionu. Wydanie karty pojazdu to również koszt kilkudziesięciu złotych. Jednak w przypadku zakupienia tablic indywidualnych należy się liczyć z wydatkiem rzędu tysiąca złotych. Trzeba również pamiętać o kosztach tłumaczenia dokumentów, akcyzy oraz opłat dodatkowych, jak np. nalepki kontrolne. W razie zakupu ciężarówki np. w Niemczech należy pamiętać, że przed wjazdem do Polski trzeba wykupić OC. Do tego dochodzi badanie techniczne samochodu w stacji kontroli pojazdów. Jak zarejestrować samochód ciężarowy z zagranicy?

Jak zarejestrować samochód ciężarowy z zagranicy?

Rejestracja samochodu ciężarowego sprowadzonego z zagranicy wygląda nieco inaczej w przypadku importu auta z krajów UE. Wówczas należy złożyć w urzędzie umowę kupna-sprzedaży lub inne potwierdzenie transakcji, a także dowód rejestracyjny i pokwitowanie wyrejestrowania auta z kraju, w którym został nabyty. Nie można zapomnieć o zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Konieczne jest także przedłożenie zaświadczenia potwierdzającego badanie techniczne samochodu. Nieco inne zasady obowiązują w przypadku rejestracji samochodu ciężarowego zakupionego poza UE. Wówczas nie jest wymagany dowód rejestracyjny, a zamiast niego można okazać dowolny dokument potwierdzający, że ciężarówka była zarejestrowana w danym kraju.

Rejestracja samochodu ciężarowego – o czym warto pamiętać??

W każdym przypadku należy złożyć pismo z wnioskiem o rejestrację auta, a także dowód dokonania opłat urzędowych. Rejestracja samochodu ciężarowego – dokumenty dla potrzeb celno-podatkowych to m.in. konieczność złożenia potwierdzenia zapłaty akcyzy lub braku występowania takiego obowiązku, który oczywiście dotyczy tylko aut ściągniętych spoza terytorium RP. W przypadku rejestracji pojazdów do 3,5 t sprowadzonych z innego kraju członkowskiego i zgłaszanych po raz pierwszy nie trzeba płacić akcyzy. Dokumenty w językach obcych powinny zostać złożone wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczeniu nie podlegają tylko dowody rejestracyjne z krajów UE. Warto pamiętać, że podczas rejestracji samochodu jako ciężarowy firmy powinny złożyć zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.