Skip to main content

Zewnętrzne kamery to niezwykle przydatna kierowcom technologia, która od debiutu cieszy się coraz większym powodzeniem. Ciężarówki bez lusterek oferują nadzwyczajny wzrost bezpieczeństwa jazdy, większy komfort, a także wydajność. Kamery-lusterka transmitują obraz w 360 stopniach, co oznacza pełną widoczność, eliminację martwego pola i zminimalizowanie stłuczek oraz kolizji. Technologia ta przydaje się ogromnie w pojazdach ciężarowych o większych gabarytach. Kamery pozwalają zobaczyć kierowcy to, czego nigdy nie dostrzegłby używając tradycyjnego sprzętu. Jakie zalety ma tir bez lusterek?

Ciężarówki bez lusterek – skąd pomysł i na czym polega?

Futurystyczna technologia po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2019 roku, gdy ciężkie pojazdy Mercedes Actros zostały wyposażone w kamery-lusterka. Ciężarówka bez lusterek nie tylko imponuje nowoczesnym wyglądem, ale przede wszystkim możliwościami. W pełni cyfrowe wideorejestratory mogą nagrywać zarówno przód i tył, a dzięki umieszczeniu na zewnętrznych bokach pojazdu zlikwidowano martwe pole. Jednocześnie tir bez lusterek ma więcej możliwości niż pojazdy wyposażone w tradycyjnie stosowane urządzenia szerokokątne. W razie spadku temperatury lub opadów kamery-lusterka mają możliwość podgrzewania się. Specjalne pokrycie zapobiega zabrudzeniu lub osadzaniu się wilgoci, lodu czy śniegu. Ciężarówki Mercedes wyposażone w tą technologię są do nabycia w MB Poznań. Szeroka oferta obejmuje również części do ciężarówek – zapoznaj się z nią już dziś!

Jakie są zalety ciężarówek bez lusterek?

Ciężarówka na drodze z systemem kamer lusterekCyfrowe kamery lusterka montowane są zwykle po obu stronach dachu kabiny, na tyle wysoko, by złapać zarówno przód i tyłu pojazdu, jak i boki. Sygnał z tych nowoczesnych urządzeń trafia na monitory umieszczone po lewej i prawej stronie wewnątrz kabiny kierowcy. Ciężarówka Mercedes bez lusterek to pojazd przyszłości. Analogicznie jak w przypadku tradycyjnych lusterek w pojazdach, kierowca ma dostęp do zbliżenia poziomego i pionowego. Samochody ciężarowe bez lusterek oferują znacznie rozszerzone pole widzenia. Jednocześnie monitory nie odwracają uwagi kierowcy i nie zasłaniają mu pola widzenia z kabiny, co jest bardzo istotne w przypadku pokonywania rond i skrzyżowań. Nierzadko zdarzało się, że przestrzeń zajmowana przez wielkie lusterka skrywała niespodziewanie wyjeżdżające pojazdy. Użycie nowej technologii likwiduje ryzyko uszkodzenia pojazdu w trakcie pokonywania zakrętów także na biegu wstecznym, np. podczas dokowania. Jakie jeszcze są systemy bezpieczeństwa w ciężarówkach Mercedes?

Ułatwione dokowanie i manewry

Kamery-lusterka są umieszczone na tyle wysoko, że ich sygnał obejmuje znacznie szerszą powierzchnię. O tym, że widok na boki znakomicie ułatwia pracę kierowcy pojazdów ciężarowych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Kamery-lusterka mają ogromne znaczenie przy pokonywaniu ostrych zakrętów, zmianie pasów, czy na ruchliwych skrzyżowaniach. Jedną z najistotniejszych funkcji ciężarówek bez lusterek jest możliwość przełączenia na tryb manewrowy, który umożliwia cofanie. Wówczas można obracać obraz widziany na monitorach. Śledzenie otoczenia w obie strony znakomicie ułatwia czynności związane np. z podstawianiem aut do doków przeładunkowych w magazynach.

Ciężarówki bez lusterek – dlaczego?

Co istotne, cyfrowe kamery-lusterka przekazują obraz w wysokiej jakości i rozdzielczości. Oprócz funkcjonowania jako poszerzony i wydłużony „wzrok” kierowcy, stanowią także narzędzie monitorujące. Oznacza to, że pojazd może być pod kontrolą przewoźnika przez 24 godziny na dobę. Jednocześnie nieprzerwane nagrywanie otoczenia dostarcza niepodważalnych dowodów w razie kolizji. Ciężarówki bez lusterek są wyraźnie bezpieczniejsze w eksploatacji niż pojazdy używające tradycyjnych metod podglądu otoczenia. Co ciekawe, dzięki usunięciu lusterek zdecydowanie wzrasta aerodynamika pojazdu, a co za tym idzie spada zużycie paliwa. Oznacza to niższe koszty. Co prawda inwestycje w nowe technologie mają swój koszt, to jednak ogromny wzrost bezpieczeństwa i redukcja kosztów eksploatacji jak najbardziej tłumaczą ekonomiczny sens wyposażenia aut w kamery-lusterka.