Skip to main content

Auta ciężarowe to prawdziwe woły robocze nowoczesnej gospodarki. Przewóz ładunków dla wielu sektorów rynku wiąże się z szybką eksploatacją podzespołów. Niemal nieprzerwana praca w trudnych warunkach atmosferycznych nie sprzyja utrzymaniu ciężarówki w doskonałym stanie. Najbardziej narażony jest silnik, czyli w pewnym sensie serce każdego auta. To właśnie ta część, o którą należy zadbać najmocniej. Troska o silnik ciężarówki przyczyni się do przedłużenia okresu eksploatacji, utrzymania zadowalającej wydajności i obniżenia kosztów napraw. Jak dbać o silnik ciężarówki?

Po pierwsze: jedź rozważnie

Jak przedłużyć żywotność silnika? Najprostsza, co nie oznacza, że głupia odpowiedź, to po prostu: jeździć odpowiedzialnie. O ile kierowca nie jest w stanie wiele poradzić na warunki atmosferyczne, czy ciężar transportowanego ładunku, to jak najbardziej może wprowadzić za kółkiem dobre praktyki. Im mniej agresywnej jazdy, częstych przyspieszeń i hamowań, jazdy na biegu jałowym, tym lepiej. Powinno unikać się także przeciążania auta. Podczas przewożenia ładunków o maksymalnej dopuszczalnej masie należy zmniejszyć prędkość, żeby nie zamęczyć silnika. Uważna jazda pozwoli utrzymać silnik w ciężarówce w lepszej kondycji przez dłuższy czas. A tym samym uniknie się kosztownych napraw i wyłączenia pojazdu z eksploatacji. Jeżeli zachodzi konieczność napraw, warto zwrócić uwagę na zalety oryginalnych części do ciężarówek Mercedesa. Dbałość i troska popłaca.

Po drugie: regularnie wymieniaj olej

Czego nie lubi silnik benzynowy? Brudu i zanieczyszczeń podchodzących ze zużytego oleju silnikowego. Zlekceważenie regularnej wymiany oleju może poskutkować zatarciem, co wiąże się z bardzo kosztowną naprawą. Smarowanie ruchomych części silnika ma zminimalizować tarcie podczas jego pracy. Gdy olej jest zużyty, traci swoje właściwości, co oznacza zwiększone tarcie takich elementów, jak wał korbowy. Wtedy należy zlecić jego zlanie warsztatom samochodowym, np. wtedy gdy będzie przeprowadzany przegląd techniczny Mercedesa. Na jego miejsce wlewa się świeży płyn. Dlatego wymianę oleju należy przeprowadzać co 50-60 tys. km w przypadku ciężarówek zatrudnionych w transporcie dystrybucyjnym. W przypadku transportu dalekobieżnego dopuszcza się wymianę dopiero po 90 tys. km. Ważne, aby olej stosowany w pojeździe był jak najwyższej jakości. Tyczy się to także filtrów. Czytaj dalej, jak dbać o silnik ciężarówki.

Po trzecie: sprawdzaj poziom płynów

zasady dbania o silnikUszkodzenie silnika może wywołać nie tylko przepracowany olej silnikowy. Groźny może być również brak płynu chłodniczego, płynu do wspomagania układu kierowniczego, płynu do przekładni, czy płynu hamulcowego. Jak dbać o auto z silnikiem benzynowym? Należy często sprawdzać poziomy płynów i w razie niskiego stanu uzupełnić je jak najszybciej. W taki sposób można uchronić silnik samochodu ciężarowego i inne części przed „zajechaniem”. Podobnie jest z filtrami. Warto pamiętać o konieczności wymiany filtrów, świec zapłonowych, jak i paska rozrządu. Choć rozrząd w ciężarówkach nie wykorzystuje awaryjnych pasków, tylko zębatki, zwiększona eksploatacja może poskutkować uszkodzeniem silnika. Zarówno wymiany oleju, jak i płynów oraz filtrów powinno się przeprowadzać w sprawdzonym miejscu. Polecamy serwis samochodów ciężarowych w Poznaniu. Odwiedź MB Poznań już dziś!

Po czwarte: właściwe paliwo

Jaki silnik jest w tirze? To bardzo zaawansowane konstrukcje, które mają za zadanie wytrzymać ogromne obciążenia. Przeciętnie żywot silnika określa się na milion kilometrów. Jednak złe przyzwyczajenia i brak troski mogą znacząco skrócić jego żywot. Bardzo ważne jest wybieranie właściwego paliwa. Tańsza benzyna niewiadomego pochodzenia może być zasiarczona lub rozwodniona. Takie paliwo bardzo niekorzystnie wpływa na silnik ciężarówki. Choć na krótką metę uda się oszczędzić, to ryzyko uszkodzenia podzespołów jest na tyle duże, że prędzej czy później odbije się to dodatkowymi kosztami naprawy. Dlatego w trosce o silnik powinno się tankować tylko na sprawdzonych stacjach benzynowych. Tzw. paliwa uszlachetniane, czyli wzbogacone o domieszki o funkcjach samoczyszczących, mają korzystny wpływ na silnik.

Po piąte: czystość i regularna konserwacja

Także regularne czyszczenie silnika może zabezpieczyć kierowcę przed usterkami i awariami. Jak dbać o silnik ciężarówki? Do czyszczenia urządzenia potrzebne są specjalne środki, ale zabrać się za sprzątanie można dopiero wtedy, gdy urządzenie będzie „zimne”. Później należy nakryć alternator ręcznikiem lub folią. Całą resztę powinno się oczyścić z wykorzystaniem pomocy myjki ciśnieniowej po wcześniejszej aplikacji środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia silnika. Ile wytrzyma silnik? Jeżeli kierowca będzie postępował według powyższych 5 zasad, utrzyma czystość i będzie regularnie wymieniał oleje i filtry, jest szansa, że silnik ciężarówki wytrzyma więcej niż milion kilometrów.