Skip to main content

Drewniane, aluminiowe, plastikowe, standardowe lub nie, wielkie i małe – palety należą do najpopularniejszych form składowania towarów. Dlatego transport paletowy to jeden z największych segmentów logistyki, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach. Ciężarówka do transportu paletowego musi być w odpowiedni sposób dostosowana do wymagań ładunków. Sposoby przemieszczania i magazynowania palet potrafią nierzadko decydować o znaczących oszczędnościach zarówno dla producenta, dostawcy, jak i przewoźnika. Jakie wybrać pojazdy do transportu paletowego?

Transport paletowy – na czym polega?

Obecnie transport paletowy to potężna gałąź logistyki. Proste i wytrzymałe platformy z drewna lub tworzyw sztucznych znakomicie nadają się do składowania towarów. Łatwo podnieść je wózkiem widłowym, szybko załadować na ciężarówkę do transportu paletowego, zawieźć w miejsce docelowe i równie prędko wyładować. Konstrukcja palet pozwala na tani przewóz ładunków o różnych gabarytach. W Europie najpopularniejszy format to tzw. europaleta. Jej uniwersalny charakter powoduje, że platformy tego typu mogą być podnoszone i przewożone przez wszystkie wózki widłowe. W celu zwiększenia ochrony ładunku wprowadzane są również specjalne konstrukcje boczne, czyli tzw. nadstawki paletowe. Najbardziej zaawansowaną ochronę gwarantują tzw. skrzyniopalety, wyposażone w aluminiowe bądź stalowe dachy i ściany. Przewozi się w nich towary bardziej narażone na uszkodzenie. Paradoksalnie najbardziej trwałe są palety plastikowe i to właśnie je coraz częściej można spotkać w magazynach.

Czym realizować transport palet?

Przewóz palet z pozoru nie jest skomplikowany, ale jego wykonanie wymaga sporego doświadczenia na każdym etapie procesu. Dlatego, decydując czym realizować transport palet, dobrze zaufać doświadczonym firmom. Zwłaszcza międzynarodowy transport paletowy najlepiej realizować w oparciu o doświadczenie spedytorów i przewoźników, który mają wiedzę na temat stosownych ułatwień przewozu, sposobów umiejscowienia palet i odpowiednich procedur. Chodzi tu przede wszystkim o ustabilizowanie ładunku na platformie, a także równomierny rozkład obciążenia na ciężarówce. W celu zagwarantowania bezpiecznego przewozu palet, konieczne są odpowiednio wyposażone pojazdy do transportu paletowego. Znakomitym wyborem są samochody ciężarowe Mercedes, które od wielu lat z powodzeniem obsługują transport paletowy w Europie. Można je nabyć w atrakcyjnych cenach w MB Poznań. Zachęcamy do zapoznania się z bieżącą ofertą firmy.

Pojazdy do transportu paletowego

transport paletowyZ racji na wyzwania bezpieczeństwa stojące przed transportem paletowym, najlepiej sprawdzą się tu ciężarówki platformy lub naczepy. W przypadku mniejszych wolumenów sprawdzi się van. W zależności od rodzaju auta, „dostawczaki” są w stanie przewieźć kilka europalet. Największe możliwości, jeśli chodzi o transport paletowy, ma TIR, czyli samochód ciężarowy, który może zmieścić na naczepie ponad 30 palet. O tym, ile zmieści się na platformie decyduje wybór metody ładowania. Jeśli palety będą sztaplowane, wówczas zmieści się ich więcej. W razie tworzenia stosów przydatne są plandeki, które pozwolą na szybkie zwijanie ścian bocznych i rozładunek po bokach. Jak widać, transport paletowy krajowy lub międzynarodowy można realizować przy użyciu wielu różnych aut, a konkretny wybór zależy od rodzaju i ilości ładunku. Należy jednak mieć na uwadze, aby pojazd pochodził od sprawdzonego dealera. Sprzedaż samochodów ciężarowych, którą prowadzi MB Poznań, to pewność wysokiej klasy samochodów ciężarowych w atrakcyjnej cenie. Zachęcamy do sprawdzenia oferty.

Bezpieczny transport paletowy

W zależności od specyfiki transportowanego ładunku należy go usztywnić i unieruchomić tak, aby nie poruszał się wewnątrz pojazdu. W przeciwnym razie ciężkie palety mogą zsunąć się na siebie i spowodować uszkodzenia towaru, a także zagrożenie dla pracowników magazynów i kierowców ciężarówek do transportu paletowego. Jak wiadomo, pojazdy do transportu paletowego mają ograniczenia szerokości i wysokości, dlatego palety przygotowane do transportu muszą zostać wcześniej wymierzone i odpowiednio dostosowane do rodzaju auta. Palety można sztaplować, ale należy pamiętać o tym, żeby nie układać w stosy opakowań z delikatnymi towarami. Dwie palety szklanek położone jedna na drugiej mogą nie przetrwać podróży, natomiast dwie palety z ręcznikami jak najbardziej tak. Kolejny sposób to ładowanie największych gabarytów jak najdalej od drzwi. Towar, który powinno się rozładować najszybciej należy pakować jako ostatni.