Skip to main content

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotne jest bezpieczeństwo jazdy. W dużej mierze zależy ono przede wszystkim od kierowcy, ale producenci pojazdów osobowych i ciężarowych już od lat wdrażają systemy bezpieczeństwa w samochodach, mające za zadanie pomóc na trasie. Warto jednak zauważyć, że każdy z producentów ma swoje własne propozycje dla kierowców. W tym tekście przyjrzymy się, jakie systemy bezpieczeństwa w ciężarówkach stosuje Mercedes Benz.

Jakie systemy zwiększają bezpieczeństwo w ciężarówkach Mercedes-Benz? 

Zanim przejdziemy do opisania, jakie cechy systemów bezpieczeństwa Mercedes-Benz wyróżniają tego producenta na tle konkurencji, wypada wyjaśnić, że marka ta ma samochody ciężarowe trzech typów: dalekobieżne, dystrybucyjne oraz budowlane. Dokładniej opisujemy różnice pomiędzy nimi w tekście o tym, jakie cechy ciężarówek Mercedes-Benz sprawiają, że warto je wybrać. Ponieważ każdy pojazd ma nieco inne zastosowanie, wdrożono do nich odmienne rozwiązania, wszystkie jednak cechuje innowacyjność.

Warto podkreślić, że niektóre systemy bezpieczeństwa w samochodach Mercedes nierzadko były pierwszymi rozwiązaniami na rynku, stając się wzorem do naśladowania dla innych producentów. Dobrym przykładem Active Brake Assist. Jest to rozwiązanie wprowadzone niemal dwie dekady temu, a jego zadanie polega na wspomaganiu kierowcy w wykonaniu całkowitego hamowania, co wydajnie przyczynia się do uniknięcia wypadku.

Szeroko stosowany w samochodach marki Mercedes jest Mirror Cam. Ta innowacja pozwoliła na całkowite wyeliminowanie z pojazdów lusterek wstecznych. Zostały zastąpione przez system dwóch kamer dachowych montowanych po prawej i lewej stronie. Ich szerokokątne obiektywy dają znacznie większe pole widzenia niż lusterka, pozwalając kierowcy na dokładną ocenę sytuacji na drodze. Ale te nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach pomogą także podczas parkowania tyłem – gdy ciężarówka jest cofana, wówczas uruchamia się specjalny widok manewrowy.

Na tym systemy bezpieczeństwa Mercedes-Benz się nie kończą. Kolejnym jest Asystent Skrętu. Bazuje na dwóch czujnikach radarowych umieszczonych przed tylną osią ciężarówki, w osłonie bocznej. Pozwala na wykrywanie wszystkich obiektów ruchomych i nieruchomych, które znajdują się po bokach pojazdu. W przypadku ruchomych, na wyświetlaczu pojawia się dodatkowo trójkąt ostrzegawczy, a jeśli występuje ryzyko kolizji – barwa jest czerwona. Czujniki mają zasięg wynoszący do dwóch metrów.

Jakie są cechy systemów bezpieczeństwa ciężarówek Mercedes-Benz?

osoba w samochodzieWszystkie systemy bezpieczeństwa w samochodach marki Mercedes Benz łączy kilka wspólnych cech. Przede wszystkim powstały na bazie wieloletnich doświadczeń producenta, dzięki czemu optymalnie odpowiadają potrzebom kierowców w różnych sytuacjach. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii cechują się wysokim poziomem precyzji – co dotyczy przede wszystkim zastosowanych czujników.

Wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach Mercedes-Benz przechodzą niezwykle rygorystyczne testy przed wdrożeniem ich do masowej produkcji, dzięki czemu, gdy trafiają na rynek, można mieć pewność, że są niezawodne i wykonują swoje zadanie w sposób perfekcyjny. Ponadto są one oczywiście w pełni zgodne z wszelkimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, jakie są nakładane na producentów przez Unię Europejską.

Wszystko to sprawia, że systemy bezpieczeństwa w samochodach ciężarowych marki Mercedes doskonale spisują się w praktyce, a kierowcy mogą cieszyć się nie tylko znacznie podniesionym poziomem bezpieczeństwa, ale również większym komfortem – i to niezależnie od tego, na jakiej trasie akurat się znajdują.

Postaw na ciężarówki Mercedes-Benz

Chcesz mieć pewność, że Twoja ciężarówka Mercedes-Benz ma w pełni sprawne systemy bezpieczeństwa? Nie będzie to problemem – odwiedź autoryzowanego partnera marki. Takim właśnie jest MB Poznań Trucks, który nie tylko zajmuje się serwisowaniem i naprawą, ale jest także sprzedawcą samochodów ciężarowych tego producenta.

Jeśli szukasz nowego pojazdu do swojej floty, nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach ciężarowych są jednym z czynników, który może zadecydować o wyborze pojazdów ze stajni Mercedes Benz. Przekonaj się o wszystkich zaletach, które oferują – skontaktuj z nami i już dzisiaj umów na wizytę!