Skip to main content

Praca kierowcy w ciepłych miesiącach roku jest mało komfortowa. Panująca na zewnątrz temperatura wpływa na wnętrze kabiny, które potrafi rozgrzać się niczym piekarnik. Oczywiście pomaga klimatyzacja – trudno bez niej wyobrazić sobie dłuższe spędzanie czasu za kierownicą. Jednak czy pracodawca powinien ją zapewnić w każdym pojeździe? Czy klimatyzacja w ciężarówce jest wymagana przez przepisy, czy też zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy?

W poniższym tekście przyglądamy się temu zagadnieniu. Przeczytaj i dowiedz się, jak prezentuje się ten problem w świetle przepisów oraz jak można w praktyczny sposób rozwiązać problem nagrzanej kabiny kierowcy. 

Jaka powinna być właściwa temperatura w kabinie kierowcy?

Zagadnienie temperatury panującej we wnętrzu kabiny kierowcy podlega Kodeksowi Pracy. Jakby na to nie patrzeć, dla każdej osoby, która zajmuje się zawodowo prowadzeniem pojazdów, kabina to miejsce wykonywana pracy. A to, jaka jest dopuszczalna temperatura w pracy, określa właśnie Kodeks. W przypadku kierowców temperatura w kabinie powinna wynosić pomiędzy 20 a 22°C. Dlaczego akurat taka?

Temperatura w pojeździe w podanym zakresie to tzw. „temperatura pokojowa”. Jest ona właściwa dla życia codziennego i większość osób taką właśnie ma w swoich domach przez cały rok. Pozwala na swobodne ubranie się, bez konieczności zakładania kilku warstw odzieży lub kurtek. Daje optymalne warunki dla organizmu, eliminując całkowicie ryzyko przegrzania oraz wychłodzenia. Dlatego w interesie pracodawcy leży, aby temperatura w miejscu pracy była na właściwym poziomie. Ponadto umożliwia zachowanie pełnej koncentracji oraz swobody myślenia, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko błędu podczas prowadzenia pojazdu.

Co ciekawe – jeśli chodzi o warunki pracy, w polskim prawie nie ma żadnej górnej granicy temperatury zewnętrznej, powyżej które prace są wstrzymywane. Jednak jeżeli temperatura w pracy jest wyższa niż ustalony limit, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom wodę lub inne środki pozwalające na odpowiednie nawodnienie organizmu. Limit ten wynosi 28°C dla zamkniętego pomieszczenia oraz 25°C dla otwartej przestrzeni. Pod definicją „zamkniętego pomieszczenia” możemy zakwalifikować właśnie kabinę kierowcy ciężarówki.

Klimatyzacja w ciężarówce to nie tylko kabina

system klimatyzacji w ciężarówceA w jaki sposób pracodawca może zapewnić odpowiednią temperaturę? Odpowiedzią jest oczywiście klimatyzacja w kabinie. Dotyczy to nie tylko samego zapewnienia jej działania, ale także regularnej konserwacji oraz napraw w przypadku awarii. Oczywiście, jeśli nie pracuje ona wystarczająco dobrze, to kierowca powinien zgłosić ten fakt do pracodawcy, który zobowiązany jest wówczas niezwłocznie przeprowadzić jej kontrolę w autoryzowanym serwisie.

Ale poza klimatyzacją w kabinie może także występować klimatyzacja postojowa do ciężarówki. Czym jest? Mamy tu bardziej ekonomiczną wersję klimatyzacji, która zachowuje optymalną temperaturę wnętrza kabiny podczas dłuższych postojów. Co różni ją od zwykłej? Klasyczna klimatyzacja w kabinie działa tak długo, jak długo pracuje silnik – nawet na biegu jałowym. Klimatyzacja postojowa do ciężarówki funkcjonuje niezależnie, nie wymagając jego włączania. Dlatego właśnie jest to rozwiązanie ekonomiczne – prawidłowa temperatura w pojeździe nie wiąże się z koniecznością zużywania paliwa.

Ciężarówki Mercedes Benz – klimatyzacja najwyższej jakości

Jeśli chcesz, aby temperatura w pracy kierowcy była zawsze na optymalnym poziomie, warto postawić na ciężarówki marki Mercedes Benz. Dlaczego? Producent doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb rynku, a więc klimatyzacja w jego pojazdach jest jednym ze standardowych rozwiązań. Ponadto w pakietach dostępnych przy wielu modelach można dodatkowo dobrać klimatyzację postojową, dzięki czemu ma się pewność, że temperatura w miejscu pracy zawsze będzie odpowiednia.

W MB Poznań Trucks mamy nie tylko wszystkie samochody ciężarowe marki Mercedes Benz z najnowszych linii, ale świadczymy także dodatkowe usługi związane z klimatyzacją w ciężarówce. Na liście naszych propozycji znajduje się między innymi kompleksowe czyszczenie klimatyzacji. Dzięki tej czynności konserwacyjnej masz pewność, że klimatyzacja w ciężarówce będzie działać w sposób perfekcyjny, przez co temperatura w pojeździe utrzyma się na odpowiednim poziomie nawet podczas najbardziej upalnych dni i najdłuższych tras.

Zapewnij swoim kierowcom najlepsze warunki jazdy – wybierz ciężarówkę Mercedes Benz. Skontaktuj się z nami, aby poznać aktualną ofertę. Napisz lub zadzwoń już dzisiaj!