Skip to main content

Przewóz ładunków w kontenerach za pomocą różnych środków transportu wciąż zyskuje na popularności. Moda na transport intermodalny ma konkretne przyczyny. Decyduje przede wszystkim niższa cena przewozu przy zwiększonych wolumenach ładunków. Równie istotny jest zaawansowany monitoring przewozów, lepsze bezpieczeństwo towarów, a także ogólna elastyczność tej formy obsługi frachtu. Intermodal z roku na rok zyskuje na znaczeniu, również w Polsce. Co to jest transport intermodalny?

Co to jest transport intermodalny?

O intermodalu mówimy wtedy, gdy kontenery pokonują większość trasy koleją, ale na pierwszym i ostatnim etapie podróży przewożą je ciężarówki. Transport intermodalny wykorzystuje jednak nie tylko kolej, ale również statki morskie, samoloty cargo, czy barki rzeczne. Najpopularniejszym połączeniem pozostaje jednak kombinacja ciężarówek i pociągów. Oznacza to, że na trasie od nadawcy do odbiorcy przynajmniej dwukrotnie trzeba przeładować towar. Choć kontenery podróżują przy użyciu różnych środków lokomocji, to intermodal to nie to samo co multimodal. O różnicy decyduje rodzaj umowy. Transport intermodalny to forma przewozu towarów, która jest oparta o wiele umów z różnymi przewoźnikami, natomiast multimodalny jest realizowany w oparciu o jedną umowę z jednym przewoźnikiem.

Na czym polega transport intermodalny?

Choć z pozoru przewóz ładunków różnymi środkami transportu wydaje się banalnie prosty, sprawna realizacja takich frachtów stawia pewne wyzwania. Kluczem jest elastyczność, odpowiedni sprzęt i doskonałe planowanie. Na czym polega transport intermodalny? Ta forma przewozu wykorzystuje specjalnie skonstruowaną infrastrukturę i systemy przeładunkowe oraz kontenery. Wszystko po to, by maksymalnie ułatwić i przyspieszyć przeładunek. Tym bardziej, że w grę wchodzi nie tylko załadunek i wyładunek zawartości, ale również manewry związane z przeładowaniem kontenerów z aut na pociągi i odwrotnie. Transport intermodalny wspomaga automatyzacja, jak np. systemy do automatycznego zsuwania kontenerów z wagonów prosto na naczepy aut. Dodatkowo istotny jest dobór stosownego sprzętu do specyfiki transportowanego ładunku, np. wagony chłodnicze i auta chłodnie do transportu produktów z segmentu dóbr szybkozbywalnych. Jakie są rodzaje transportu intermodalnego?

Transport intermodalny – rodzaje

Coraz więcej firm wykorzystuje transport intermodalny. Rodzaje tej formy przewozu zależą od wykorzystanych środków transportu. Cztery najpopularniejsze metody to kolej, statki morskie lub rzeczne, a także samoloty i oczywiście ciężarówki. Transport intermodalny w Europie opiera się na przewozie ładunków z jednego centrum dystrybucyjnego do drugiego. W przypadku statków chodzi tu zarówno o żeglugę śródlądową, wykorzystywaną głównie na Renie i Dunaju, jak i fracht morski, w tym krótkiego zasięgu, np. między Polską a Skandynawią. W przypadku lotnictwa stosuje się specjalne kontenery cargo o mniejszej pojemności niż najczęściej stosowane 20’. Ciężarówka do transportu intermodalnego jest wykorzystywana w każdym z wymienionych rodzajów na pierwszym i ostatnim etapie procesu. Obecny zwrot w stronę transportu intermodalnego w Polsce wynika również z troski o ekologię. Intermodal w postaci kolei i transportu rzecznego jest promowany w Unii Europejskiej, jako środek na zmniejszenie śladu węglowego sektora TSL. W praktyce chodzi o zmniejszenie ruchu na drogach, oszczędność paliwa i wielokrotne wykorzystanie pojemników na ładunki.

Jaka ciężarówka do transportu intermodalnego?

ciężarówki transport intermodalnyTransport intermodalny wymaga sprzętu dostosowanego do potrzeb przewozu. Jaka ciężarówka do transportu intermodalnego? Według prawa, które obecnie obowiązuje w Polsce, dopuszczalna masa całkowita pojazdów ciężarowych wynosi 24 tony. Inaczej wygląda to w przypadku zespołów pojazdów obsługujących transport intermodalny. Ciężarówki mogą wówczas przewozić aż do 44 ton. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim przewóz musi być realizowany w odległości 150 km od terminalu kolejowego lub portu morskiego oraz prowadzony z użyciem trzyosiowego ciągnika siodłowego. Jednym z pojazdów dostępnych w Polsce, który spełnia te wyśrubowane wymagania jest samochód ciężarowy Mercedes. Świetnym miejscem do poszukiwania auta do realizacji przewozów intermodalnych jest MB Poznań, które realizuje sprzedaż samochodów ciężarowych dla najbardziej wymagających klientów.

Transport intermodalny – dlaczego?

Dynamiczny rozwój tej formy transportu to nie przypadek. Ma związek z dużą liczbą korzyści, które jest w stanie wygenerować dla spedytorów i przewoźników. Do najważniejszych zalet należy zredukowanie kosztów przewozu. Chodzi tu przede wszystkim o stale rosnące koszty paliwa, ale także wynagrodzenie dla kierowców. Choć transit time kolei zazwyczaj nie dorówna transportowi drogowemu, to jej koszt jest znacznie niższy. Podobnie jest z transportem morskim. Kolej i statki są znacznie bardziej efektywne cenowo w przypadku wysyłki dużej liczby ładunków na dłuższych trasach. Z kolei krótkie trasy pozostają domeną najbardziej elastycznej formy, czyli transportu drogowego. Ciężarówka do transportu intermodalnego jest w stanie dostarczyć ładunek do klienta nawet wtedy, gdy jego firma ma siedzibę wiele kilometrów od najbliższej stacji kolejowej. Jeśli wszystko działa bez zakłóceń, transport intermodalny czerpie efektywność z połączenia najlepszych cech z kilku segmentów przewozu.