Skip to main content

Po drogach jeździ mnóstwo pojazdów przewożących ładunki. Choć spełniają podobne funkcje, to nie każdy z nich to TIR. Mimo to często wiele osób myli rodzaje pojazdów ciężkich. Nie każdy wie czym się różni samochód ciężarowy od ciągnika siodłowego. Klucz do rozwiązania zagadki jest oczywiście w nazwach. Ciągnik siodłowy to nie to samo co traktor. To pojazd używany do ciągnięcia naczep, a z kolei samochód ciężarowy do udźwigu ładunków. To pojęcia wywodzące się jeszcze z czasów, gdy transport opierał się na sile mięśni zwierząt i ludzi. Co ma ze sobą wspólnego ciągnik siodłowy a TIR?

Czym się różni samochód ciężarowy od ciągnika siodłowego?

Jeszcze dwa stulecia temu do transportu towarów na lądzie służyły głównie wozy i taczki. Podział na ciągniki i ciężarówki wywodzi się właśnie z tamtych czasów. Jak sama nazwa wskazuje, ciągnik ma ciągnąć, a ciężarówka przenosić ciężar. Wraz z rozwojem motoryzacji pojęcia te trafiły do współczesności. Olbrzymi rozwój transportu w ostatnich dekadach sprawił, że branża wykorzystuje przeróżne rodzaje pojazdów ciężkich, zarówno ciągniki siodłowe, balastowe, jak i samochody ciężarowe. Jednak nadal odróżnienie jednych od drugich sprawia problemy wielu osobom, dla których każdy to TIR. Choć wiedza o tym, że do pojazdów ciężarowych zaliczamy np. wywrotki i furgony jest rozpowszechniona, to już informacje na temat różnic między ciągnikiem balastowym a siodłowym niekoniecznie. Poniżej poznasz odpowiedzi na pytanie: ciągnik siodłowy a samochód ciężarowy – różnice czy są łatwo dostrzegalne?

Co to znaczy ciągnik siodłowy?

Wiele osób na hasło ciągnik siodłowy wyobraża sobie wiejską sielankę, płaski teren i rolnika orającego ziemię traktorem. Jednak ten pojazd nie ma nic wspólnego z pracami na roli. Jego funkcja to uciąg tych pojazdów, które nie posiadają własnego napędu. Chodzi oczywiście o naczepy, które mocowane są do ciągnika w podobny sposób, jak łączy się wagony kolejowe. Ciągniki siodłowe dzielą się na podkategorie, to np. półciągniki, duże platformy, osiemnastokołowce i inne. Przewożone ładunki trafiają na naczepy lub półnaczepy, które są elastycznie łączone do ciągnika. Jednak to nie to samo co TIR. Nie wszystkie ciągniki siodłowe spotkamy w Polsce, np. osiemnastokołowce mają zakaz jazdy po krajowych drogach. Z kolei ciągniki balastowe to pojazdy przeznaczone do przewozu najcięższych ładunków lub towarów o nietypowym gabarycie. Jak wskazuje nazwa, wykorzystują one balast, który zwiększa przyczepność pojazdu do drogi.

Co to jest samochód ciężarowy?

Samochód ciężarowy w trasieTen rodzaj pojazdu najprościej można opisać jako auto przystosowane do przewożenia ładunku, w którym ciężar spoczywa bezpośrednio na nim samym. To właśnie samochód ciężarowy należy do najczęściej spotykanych na drogach. Musi mieć osobną kabinę dla kierowcy oraz część ładunkową, która jest z nią połączona. Samochody ciężarowe dzielą się na wiele różnych kategorii – np. skrzyniowe, furgony, do zabudowy oraz ciężarowo-osobowe. Jednocześnie masa całkowita pojazdu musi przekraczać 3,5 t. Górnej granicy nie ma, a największe pojazdy ciężarowe mają ponad 12 t dopuszczalnej masy całkowitej. To prawdziwe woły robocze współczesnej gospodarki. Gdzie kupić pojazdy ciężarowe? Zarówno nowe samochody ciężarowe Mercedes, jak i używane pojazdy znajdziesz w MB Poznań. Warto skorzystać z oferty tego renomowanego dealera!

Ciągnik siodłowy a samochód ciężarowy

Z pozoru cechy obu rodzajów pojazdów ciężkich będą się pokrywać. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że wybór – ciągnik siodłowy a samochód ciężarowy może być kluczowy dla przedsiębiorców. Z racji na większe możliwości ładunkowe to właśnie ciągnik siodłowy pozwoli transportować większy fracht niż samochód ciężarowy, co oznacza wzrost zysku. Naczepa jest w stanie zmagazynować towary o większej masie. Jednocześnie elastyczne podłączanie naczepy pozwala na wykorzystywanie ciągnika siodłowego do transportu dowolnego rodzaju ładunku. Jedyne co jest potrzebne to odpowiednia naczepa. Tej elastyczności nie mają samochody ciężarowe, a ciągniki siodłowe są również o wiele tańsze. Sprawdź ceny w MB Poznań, gdzie znajdziesz m.in. używane samochody ciężarowe Mercedes. Nie bez znaczenia jest również fakt łatwiejszego prowadzenia tych aut, m.in. z powodu lepszej widoczności z kabiny i większej elastyczności manewrów.

Czy TIR to samochód ciężarowy?

Czy ciągniki siodłowe to to samo co TIR? Przepisy są jasne. TIR to tylko nazwa międzynarodowej konwencji, która reguluje drogowy przewóz towarów przy użyciu pojazdów ciężarowych. Jej celem jest uproszczenie procedur celnych i dokumentacji niezbędnej przy przekraczaniu granic. Jednak mimo to w języku potocznym przyjęło się nazywać tak najcięższe pojazdy, które mają ponad 12 t masy całkowitej. Dzieje się tak nie tylko w Polsce. Słowo TIR oznacza ciężarówkę w mowie potocznej także w Portugalii, Rumunii, Turcji oraz we Włoszech. Obecnie konwencja TIR obowiązuje w 77 krajach świata. Należy do niej cała Europa, USA, Kanada, Argentyna i Chile oraz większość Azji. Transporty w ramach konwencji TIR realizują zazwyczaj ciągniki siodłowe, a samochody ciężarowe obsługują lżejsze ładunki.