Skip to main content

Jeśli chcesz nabyć ciągnik siodłowy lub ciężarówkę do firmy, a posiadane środki nie pozwalają na nabycie nowego modelu, możesz pomyśleć o pojeździe używanym. Na rynku jest wiele ofert sprzedażowych zarówno od firm, jak i osób prywatnych. Czy ciężarówka z dużym przebiegiem jest czymś, w co warto zainwestować pieniądze?

Temu właśnie zagadnieniu przyjrzymy się w poniższym artykule. Doradzimy także, czym kierować się i co sprawdzać, jeśli interesuje Cię tir z dużym przebiegiem.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanej ciężarówki?

Zakup pojazdu mającego duży przebieg zawsze jest w pewien sposób ryzykowny. Wiadomo, że nie jest to ciężarówka fabrycznie nowa, a co za tym idzie – z pewnością nie będzie można eksploatować jej tak długo, jak nowej lub mało używanej. Poza tym nie ma już serwisów gwarancyjnych oraz może wymagać napraw lub reperowania.

Jeśli interesuje Cię ciężarówka z dużym przebiegiem, podczas wyboru potencjalnych pojazdów do zakupu należy zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak:

  • stan techniczny pojazdu – tir z dużym przebiegiem jest zazwyczaj mocno wyeksploatowany, a zależy Ci przecież na tym, aby korzystać z pojazdu, a nie trzymać go bez przerwy w naprawie;
  • historia serwisowa – jej znajomość pomoże ocenić, jakie awarie i naprawy zdarzały się w historii pojazdu, co umożliwi oszacowanie ryzyka związanego z występowaniem problemów w trakcie eksploatacji;
  • marka i model – niezależnie od tego, jaki przebieg ciągnik siodłowy ma na swoim liczniku, warto mieć na uwadze, że niektóre marki i modele są znane z żywotności swoich pojazdów. Dotyczy to także ciężarówek.

Biorąc pod uwagę pierwsze dwa punkty, zalecanym jest, aby nabywać używane pojazdy tylko u sprawdzonych sprzedawców, czyli takich, którzy będą w stanie pokazać pełną dokumentację techniczną oraz serwisowania. Jeśli ich nie mają, a mimo to podoba Ci się oferowana ciężarówka lub ciągnik siodłowy, jaki przebieg ma możesz sprawdzić te informacje na stronie CEPiK. Znajduje się tam osobna zakładka historiapojazdu.gov.pl, gdzie – po podaniu podstawowych danych – zyskasz wszystkie niezbędne dane.

Zalety zakupu pojazdu z dużym przebiegiem

Czy ciężarówka z dużym przebiegiem ma sens pod względem zakupowym? Jest kilka pozytywnych aspektów nabycia pojazdu używanego. Pierwszym będzie przede wszystkim cena. Jak to zwykle bywa w przypadku nabywania z drugiej ręki, jest ona znacznie niższa niż samochodu nowego oraz takiego, który ma niewielki przebieg. Będzie to dobre rozwiązanie w sytuacji braku większych środków.

Drugi pozytywny aspekt to… sam fakt długiej eksploatacji. Jeżeli pojazd używany był przez dłuższy czas, a jego historia serwisowania i napraw nie jest szczególnie bogata, oznacza to, że ten tir z dużym przebiegiem powstał z solidnych materiałów, co daje nadzieję na to, że również u Ciebie posłuży dłuższy czas i bez większych problemów.

Wady samochodów z dużym przebiegiem

zabawkowy samochód na mapie świataJeśli wiesz już, jaki przebieg ciągnik siodłowy ma w swojej historii, ale mimo wszystko podoba Ci się i spełnia niezbędne warunki o tego, aby znaleźć w Twojej flocie, z jakim ryzykiem należy się liczy? Główne to większa szansa awarii. Pojazdy z dużym przebiegiem są bardziej narażone na uszkodzenia, a intensywna eksploatacja może prowadzić do większego zużycia różnych elementów mechanicznych, takich jak silnik, skrzynia biegów czy zawieszenie.

Ciężarówka z dużym przebiegiem to także wyższe koszty napraw oraz konieczność ich częstszego wykonywania. Bierz się to stąd, że starsze pojazdy mają zazwyczaj bardziej zużyte części, co może prowadzić do wyższych kosztów ich wymiany lub naprawy. Z tego też powodu niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą oferować dla nich wyższe stawki ubezpieczenia.

Ostatni minus, jaki może mieć tir z dużym przebiegiem, to wyższe zużycie paliwa w stosunku do nowych pojazdów. Dlaczego? Przyczyny są ściśle technologiczne – zazwyczaj nowe modele mają znacznie efektywniejszą gospodarkę paliwową niż nowe modele, toteż starsze wymagają więcej paliwa oraz emitują więcej spalin.

Gdzie kupisz pojazd tir z dużym przebiegiem?

Jeśli chcesz nabyć używany ciągnik siodłowy lub ciężarówkę, odwiedź oddział MB Poznań w Komornikach. Prowadzona jest tam sprzedaż używanych samochodów ciężarowych Mercedes Benz. Wszystkie wystawione na sprzedaż pojazdy posiadają pełną dokumentację, więc nie musisz zastanawiać się, jak sprawdzić przebieg ciągnika, który Ci się podoba lub jeśli podoba Ci się TIR, jaki przebieg może mieć. Nasi doradcy wszystko Ci wyjaśnią.

A może wolisz jednak nowy pojazd? Nie musisz obawiać się brakiem środków – są inne rozwiązania, aby wejść w jego posiadanie, jak leasing czy kredyt (Leasing, kredyt czy zakup ciężarówki? Co się bardziej opłaca?). O tych sprawach również możesz dowiedzieć się na miejscu, dlatego już dzisiaj zaplanuj swoją wizytę w salonie MB Trucks Poznań!