Jeśli chcesz wzbogacić posiadaną flotę o samochód ciężarowy, wówczas stajesz przed wyborem: zakup czy kredyt? W przypadku kredytu może być to kredyt klasyczny lub leasing. Każda możliwość to inne zasady oraz koszty. A ponieważ wszyscy chcą mieć jak najlepiej bez przepłacania, przyjrzymy się wszystkim trzem metodom finansowania pojazdu i postaramy wybrać najlepszą z nich. Czy jest to w ogóle możliwe? Przeczytaj i dowiedz się tego!
Czym różnią się zakup za gotówkę, leasing i kredyt?
Ciężarówka jest niezbędna podczas prowadzenia działalności związanej z odpłatnym transportem towarów. Jej ładowność zależy od potrzeb firmy, aczkolwiek nie ma żadnego wpływu na dostępne sposoby sfinansowania zakupu. A może być nim:
- zakup gotówkowy ciężarówki – czyli płaci się jednorazowo pełną kwotę za samochód ciężarowy i staje jego jedynym właścicielem;
- kredyt na ciężarówkę – powszechnie znana metoda finansowania, w który kredytodawca pokrywa koszt zakupu, a kredytobiorca zwraca go w ustalonych ratach płatnych w wyznaczonych terminie (najczęściej raz w miesiącu);
- leasing ciężarówki – forma finansowania przypominająca kredyt, jednak różni się tym, że po zapłaceniu ostatniej raty leasingobiorca może dokonać wykupu pojazdu lub zrezygnować z tego, a wówczas pojazd przechodzi na własność leasingobiorcy. Przypomina to bardziej wynajem niż posiadanie ciężarówki.
Teraz przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego rozwiązania. Zakup ciężarówki to konieczność posiadania większych środków finansowych, które wydaje się jednorazowo i wchodzi w ten sposób w posiadanie pojazdu. Zalety – brak konieczności płacenia comiesięcznych rat, pojazd jest od razu pełną własnością nabywcy. Wady – konieczność zakupu za gotówkę może bardzo poważnie nadszarpnąć posiadane przez firmę zasoby, nie zawsze też ma się na tyle środków, aby można było dokonać zakupu.
Kredyt na ciężarówkę to możliwość wejścia w jej posiadanie bez konieczności posiadania środków finansowych. Wiele udzielających kredytu firm pozwala na wybranie długości kredytowania, a maksymalna to zazwyczaj dziesięć lat. To największa różnica, jaka dzieli zakup czy kredyt. Jednak w tym drugim przypadku należy liczyć się z koniecznością płacenia odsetek, marż, pojawiają się także koszty prowizji i podobne opłaty. I choć kredyt na ciężarówkę daje swobodę finansową, ostatecznie za pojazd płaci się znacznie więcej, niż wynosi to cena zakupu.
Jakie ma zalety leasing ciężarówki? Tu również leasingodawca pokrywa koszt zakupu pojazdu, jednak od leasingobiorcy wymagana jest wpłata własna, wynosząca od 1-45% wartości leasingowanego pojazdu. Ma ona wpływ na wysokość późniejszych rat leasingowych. Pojawia się także kwota wykupu – również wynosząca pomiędzy 1 a 45%. Nie jest ona obowiązkowa, co oznacza, że jeśli leasingobiorca jej nie wniesie, wówczas pojazd przechodzi na własność firmy dającej leasing.
Wady tego rozwiązania to konieczność posiadania środków na pierwszą wpłatę własną, a także fakt, że okres leasingowania wynosi maksymalnie pięć lat, więc im droższy pojazd nabędzie się w ten sposób, tym większe będą comiesięczne raty.
Co łatwiej dostać leasing czy kredyt?
Zazwyczaj łatwiej jest dostać leasing niż kredyt. Dlaczego? Ze względu na większą elastyczność firm leasingowych w udzielaniu dofinansowania w porównaniu do banków udzielających kredytów. Ciężarówka będąca w leasingu jest własnością leasingodawcy, stanowiąc zabezpieczenie pożyczki leasingowej. Firmy leasingowe mają również mniejsze obostrzenia co do warunków przyznawania kredytu tego rodzaju.
Dlatego wzięcie ciężarówki w leasing jest dobrym rozwiązaniem dla firm nieposiadających dobrej zdolności kredytowej, a także będących dopiero od niedawna na rynku i niemogących wykazać jeszcze dużymi dochodami.
Co jest droższe leasing czy kredyt?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem leasing czy kredyt, pierwszym kryterium wyboru będzie Twoja zdolność finansowa oraz to, czy po upływie okresu leasingu (jak wspomniano, jest to maksymalnie pięć lat) chcesz posiadać pojazd na własność? Wzięcie ciężarówki w leasing to jej wynajem na określony czas w zamian za ustalone miesięczne opłaty, podczas gdy kredyt to pożyczka pieniędzy od banku, którą trzeba zwrócić w ratach wraz z odsetkami.
W przypadku leasingu, ciężarówka nie stanowi własności leasingobiorcy, ale leasingodawca odpowiada za jego ubezpieczenie i koszty związane z naprawami. Kredyt samochodowy natomiast oznacza, że osoba zaciągająca kredyt zostaje właścicielem pojazdu, ale musi również dbać o jego ubezpieczenie i koszty związane z naprawami. Dlatego na tytułowe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – ostateczny wybór pomiędzy leasingiem a kredytem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji finansowych, a także konkretnych warunków ofertowych obu form finansowania.
Leasing czy zakup?
Niezależnie od tego, czy preferujesz leasing czy zakup, w MB Poznań Trucks pomożemy Ci w obu przypadkach. Nasi specjaliści pomagają na każdy kroku zarówno zakupu, jak i starania się o leasing ciężarówki Mercedes-Benz. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność wzbogacenia floty o pojazd, który nie zawiedzie – zapraszamy do kontaktu!