Skip to main content

Wraz z wejściem w życie unijnych norm zmienia się wyposażenie ciężarówki, które należy obowiązkowo posiadać. To już nie tylko gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i tablica rejestracyjna. Obowiązkowe wyposażenie ciężarówki coraz częściej obejmuje również rozwiązania cyfrowe, które zdejmują z kierowcy część obowiązków i pomagają jeździć bezpiecznie bez konieczności pełnej koncentracji. Oprócz wyposażenia ciężarówki, wymaganego na terytorium naszego kraju, warto pamiętać również o tym, że zasady zmieniają się wraz z przekraczaniem granicy. Dlatego warto posiadać linię holowniczą, koła zapasowe, czy komplet zapasowych bezpieczników i żarówek. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu ciężarowego w Polsce?

Co należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu ciężarowego?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu ciężarowego w Polsce to przede wszystkim gaśnica, dwa trójkąty ostrzegawcze, apteczka czy kamizelka odblaskowa, ale również łóżko dla kierowcy. Do tego dochodzą te elementy wyposażenia ciężarówki, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Chodzi tu oczywiście o układy przeciwpoślizgowe ABS i ASR, stabilizacji w przypadku poślizgu – ESP, a także wspomaganie hamowania – BAS oraz hydraulicznego wspomagania kierownicy. Obowiązkowe wyposażenie samochodu ciężarowego to m.in. pasy bezpieczeństwa, jak również zagłówki foteli oraz poduszki powietrzne, a także regulacja wysokości kierownicy. W komfortowym prowadzeniu ciężarówki pomagają również ergonomiczne fotele, koniecznie z regulacją wysokości. Z pewnością wielu kierowców zgodzi się, że klimatyzacja jest niezbędna w dłuższych trasach i także ona jest wymogiem prawa.

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe w samochodzie ciężarowym?

Odpowiedź na pytanie: jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu ciężarowego w Polsce nie będzie kompletna bez przedstawienia ograniczeń obowiązujących w UE. Oprócz wyposażenia wymaganego przez polskie prawo, podczas jazdy przez kraje Wspólnoty warto mieć ze sobą komplet żarówek i bezpieczników, a także podnośnik i klucz do kół. Zatem czy koło zapasowe jest obowiązkowe w samochodzie ciężarowym? Oczywiście, trzeba je mieć. Na europejskie i tym samym również polskie drogi nie wyjedziemy również bez automatycznego hamulca awaryjnego oraz systemu ostrzegania o opuszczaniu pasa ruchu. Ciężarówki Mercedes wyposażone w powyższe elementy oraz niezbędne części do ciężarówek kupisz w MB Poznań. Przejrzyj dostępne oferty już dziś. Według nowych norm unijnych w pojeździe wymagana jest również kamera lub czujnik cofania, a także wbudowane radary ostrzegające o obiektach przebywających w martwym polu. Obowiązkowe wyposażenie ciężarówki w UE to także fabrycznie zainstalowana blokada alkoholowa, jak również specjalny system monitorujący przemęczenie kierowcy. Czy lina holownicza jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu ciężarowego? Tak, należy ją mieć.

Co jeszcze warto mieć w pojeździe?

zestaw narzędzie, które muszą znaleźć się w ciężarówceChoć obowiązkowe wyposażenie ciężarówki nie obejmuje kompaktowego inflatora, zdecydowanie warto się w niego zaopatrzyć. Zbiornik ciśnieniowy do pompowania kół przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy sposób założenia opony na feldze utrudnia dostęp do zaworu. To sprzęt, który wspomoże kierowcę podczas uderzeniowego pompowania opon bezdętkowych. Nieobowiązkowe wyposażenie ciężarówki, które jednak zawsze warto mieć w pojeździ, to zestaw zatyczek do naprawy opon bezdętkowych. Gdy najedziesz na gwóźdź, skrzyneczka z niezbędnymi wtykami i narzędziami uratuje przed koniecznością zmiany koła. Przy dokonywaniu drobnych napraw przydadzą się takie przedmioty, jak profesjonalna maseczka na twarz, ochrona przed hałasem oraz gogle chroniące wzrok. Przy samodzielnym usuwaniu usterek i awarii niezbędne są rękawice robocze, a także gumowe. Najlepiej trzymać w ciężarówce kilka ich rodzajów. Plastikowa, jednorazowa peleryna to nie jest obowiązkowe wyposażenie tira, ale warto ją mieć.

Drobne akcesoria, niezbędne w razie awarii

Nie powinno się zapominać o drobniejszych akcesoriach, jak zapalniczka, nawet jeśli nie palimy tytoniu, a także latarka oraz zapasowe baterie, czy spray na komary. Niedocenianym, a bardzo ważnym przedmiotem ułatwiającym życie kierowcy jest przetwornica, inaczej inwerter do ciężarówek, która pozwoli na ładowanie w trakcie jazdy dowolnych urządzeń elektrycznych – od telefonów, przez laptopy, po elektronarzędzia. Jeśli chodzi o latarkę, to poza klasycznymi modelami warto zaopatrzyć się w lampkę czołową. Będzie niezbędna wtedy, gdy do awarii dojdzie po zmroku, a kierowca będzie potrzebował obu wolnych rąk. Nieobowiązkowe elementy wyposażenia ciężarówki mogą być niesłychanie pomocne w przypadku awarii w trudnych warunkach.

Apteczka – czy trzeba ją mieć?

Każda ciężarówka musi posiadać apteczkę. Warto dorzucić do niej trochę jakościowych plastrów różnej wielkości, a także aspirynę, środki przeciwbólowe i krople do oczu. W celu wyjmowania opiłków metalu, które utkną w skórze, dobrze mieć w apteczce pincetę. Kierowcy, którzy w ciężarówce spędzają co miesiąc setki godzin, docenią też takie pomijane akcesoria, jak pojemnik na śmieci, chusteczki higieniczne i nawilżane oraz dezodorant, zapas gum do żucia, czy cążki do paznokci. Warto dbać o prezencję i higienę. Z innych gadżetów kierowcy nie trzeba chyba nikomu przypominać o tym, jak bardzo w trasie potrzebne są okulary przeciwsłoneczne.