Skip to main content

W branży motoryzacyjnej trwa wyścig o to, kto pierwszy zaoferuje na rynku zupełnie nowe rozwiązania. Kabina ciężarówki to jedno z miejsc, gdzie toczy się zażarta rywalizacja. Celem jest oczywiście zwiększony komfort, ale również polepszone bezpieczeństwo jazdy i futurystyczny, estetyczny wygląd. Dlatego w kabinach ciężarówek pojawiają się nowoczesne rozwiązania cyfrowe, oparte na szybkich łączach i stałym dostępie do Internetu. Wnętrza ciężarówek zaczynają być podporządkowane obiegowi informacji. Kabina kierowcy tira staje się coraz bardziej zindywidualizowana, komfortowa i inteligentna. W jakie nowoczesne dodatki wyposażana jest obecnie kabina w tirze?

Co do ciężarówki?

Długo jeszcze poczekamy na w pełni zautomatyzowane ciężarówki, czyli pojazdy, które będą jeździć bez udziału człowieka. Jednak inwazja rozwiązań cyfrowych w branży jest już faktem. W konsekwencji nowoczesna kabina ciężarówek coraz mniej przypomina klasyczną wersję znaną przez dekady. Zmiana opiera się na komputeryzacji, a dodatki do kabiny ciężarówki to głównie zaawansowana elektronika i futurystyczny wygląd. Dawniej poszczególne komponenty musiały znajdować się w konkretnych miejscach wnętrza ciężarówek z powodu ograniczeń w podłączaniu przewodów i kabli. Dziś, gdy coraz więcej kontroli przejmuje pokładowy komputer, wystarczy połączenie bezprzewodowe, co pozwala na bardziej ergonomiczny design. Wnętrze kabiny tira przechodzi metamorfozę. Zmianie ulega np. widok deski rozdzielczej, coraz lepiej dostosowanej do potrzeb kierowcy. Zakup ciężarówki – na co zwrócić uwagę? Przydatne rzeczy dla kierowców i części do ciężarówek znajdziesz w MB Poznań.

Jakie udogodnienia dla kierowcy?

Na drogach jeździ coraz więcej pojazdów, zatem nowe udogodnienia w kabinie ciężarówki mają pomóc kierowcy poradzić sobie z nawałem informacji. Wnętrza ciężarówek obfitują w nowe rozwiązania, jak aktywne systemy bezpieczeństwa, tempomaty czy sygnalizację potrzeby hamowania z wyprzedzeniem, a także systemy ostrzegawcze, które sugerują konieczność zmiany pasa ruchu. Inną z popularnych nowinek jest zautomatyzowana manualna skrzynia biegów, z angielskiego automated manual transmission (AMT). Skomputeryzowana zmiana biegów to udogodnienie, które upraszcza kierowanie pojazdem, ale jednocześnie nie eliminuje możliwości manualnej zmiany biegów. Dzięki cyfrowym rozwiązaniom jazda będzie bardziej intuicyjna, a poziom bezpieczeństwa wzrośnie. Oznacza to lepsze wyniki finansowe dla firmy i spokój dla kierowcy. Ciężarówki Mercedes wyposażone w przydatne rzeczy dla kierowcy kupisz w MB Poznań. Sprawdź ofertę już dziś!

Ciężarówka bez lusterek?

wnętrze wyposażonej kabiny kierowcy ciężarówkiPojazdy tego typu pojawiły się po raz pierwszy w 2019 roku za sprawą firmy Mercedes. Kamery-lusterka zostały zainstalowane na dachu. Kabina ciężarówki bez lusterek otrzymała dwa cyfrowe monitory w wysokiej rozdzielczości, po jednym na prawą i lewą stronę, połączone bezprzewodowo z kamerami na dachu. Efekt to podgląd otoczenia w 360 stopniach, co pozwala ze spokojem i pewnością wykonywać nawet najtrudniejsze manewry. Dodatkowo zniknęły tradycyjne, odstające lusterka, które utrudniały widoczność kierowcy np. podczas pokonywania rond. Kamery mogą nagrywać zarówno przód i tył, a obraz na monitorach podzielony jest na część poziomą, szerokokątną, jak i pionową. Kierowca może przesuwać widok z kamery przy użyciu ekranu dotykowego, co jest nieocenioną pomocą przy dokowaniu lub skręcaniu pojazdem wielonaczepowym na biegu wstecznym. Kamery-lusterka i inne przydatne rzeczy dla kierowcy pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i obniżyć koszt eksploatacji pojazdu.

Jakie wyposażenie kabiny ciężarówki?

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez smartfonów i komputerów. Również w nowoczesnej kabinie ciężarówki pojawia się odpowiednia liczba miejsc do ładowania urządzeń elektronicznych. Inne nowe trendy organizacji wnętrza ciężarówki to dodatkowa przestrzeń dla kierowcy, zarówno do spania, jak i do przygotowania posiłków razem ze stołem i aneksem kuchennym. Niektóre modele bywają wyposażane nawet w małe lodówki i kuchenki mikrofalowe. Także zamiast leżanek pojawiają się już pełnowartościowe łóżka o normalnym rozmiarze. Przydatne rzeczy dla kierowcy to poprawione wyciszenie kabiny, która przepuszcza znacząco mniej hałasu z zewnątrz. Jednocześnie dzięki temu miejsce pracy kierowcy jest znacznie cieplejsze niż wcześniej, co jest szczególnie istotne w polskim klimacie. Oczywiście standardem jest obecnie klimatyzacja, bez której ciężko wyobrazić sobie pracę w upalne dni. Nowoczesne wyposażenie kabiny ciężarówki to także oświetlenie LED, a także regulatory oświetlenia wewnątrz kabiny. Coraz częściej wnętrze ciężarówki jest miejscem odpoczynku kierowcy w trasie. Telewizja satelitarna z płaskim ekranem i profesjonalny system audio z subwooferem pomogą zrelaksować się w trakcie długiej trasy. Sprawdźcie sami wpisując w Google „nowoczesne wnętrze tir”.