Skip to main content

Do świadczenia usług transportowych nie trzeba wiele. Rozpoczęcie zarobkowania w branży jest proste. Wystarczy jedna ciężarówka, załatwienie odpowiednich formalności i własna firma transportowa staje się rzeczywistością. Prywatny samochód ciężarowy w działalności gospodarczej to świetna propozycja dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad warunkami swojej pracy. Mała firma transportowa to jednak również wiele rozmaitych wyzwań. Czy warto założyć własną firmę transportową?

Jak założyć firmę transportową?

Potencjalnego przedsiębiorcę czekają przede wszystkim liczne formalności. Oprócz „papierkowej roboty” równie ważne jest przygotowanie odpowiedniego planu, według którego będzie działać firma transportowa. Pomysł na biznes powinien wziąć pod uwagę sytuację na rynku, liczbę możliwych zleceń w początkowym okresie, ich źródła, sposoby na dotarcie do nowych zleceniodawców. Warto podliczyć wstępne koszty działania. To nie tylko zakup lub leasing ciężarówki, który najlepiej przeprowadzić razem z MB Poznań. Nowe samochody ciężarowe czekają na kierowców, warto sprawdzić ofertę już dziś. Jednak oprócz pojazdu własna firma transportowa to także stałe koszty ubezpieczenia, paliwa, napraw, a także wszelkiego rodzaju opłaty drogowe. Prywatny samochód ciężarowy w działalności gospodarczej generuje także obowiązki podatkowe.

Czy opłaca się mieć własnego tira?

Zanim kierowca ciężarówki zdecyduje że, własna firma transportowa to jego powołanie, musi nabyć na własność odpowiedni pojazd. Czy opłaca się mieć własnego tira? Zdecydowanie tak. Podczas zakupu warto brać pod uwagę takie cechy, jak solidność i trwałość konstrukcji, wytrzymałość oraz niski koszt eksploatacji. Niezawodny samochód ciężarowy w firmie to prawdziwy skarb. Dla początkującego przewoźnika ceny nowych aut ciężarowych mogą być jednak wyzwaniem. Dlatego warto poszukać kilkuletnich aut w dobrym stanie. Polecamy używane samochody ciężarowe Mercedes. Samochody tej marki są odporne na uszkodzenia i awarie, odznaczając się przy tym wysoką wydajnością i mocą.

Czy opłaca się mieć firmę transportową?

Branża TSL nie jest wolna od kryzysów i problemów. Jednak popyt na usługi transportowe z roku na rok stale rośnie. Paradoksalnie nawet w trakcie gospodarczych zawirowań kierowcy ciężarówek i przewoźnicy radzą sobie na rynku całkiem nieźle. Zatem czy opłaca się mieć firmę transportową? Tak, bo to właśnie logistyka jest krwioobiegiem gospodarki, a bez przewozów drogowych ciężko wyobrazić sobie współczesny handel. W całej UE brakuje kierowców, co otwiera dodatkowe możliwości i gwarantuje, że zleceń nie zabraknie. Zatem własna firma transportowa to świetne panaceum na bolączki związane z brakiem stabilności finansowej i droga do pewnego zarobku. Sprawdź też, jak założyć firmę transportową.

Ile można zarobić na własnej firmie transportowej?

To zdecydowanie kwestia, która nurtuje największą liczbę potencjalnych przedsiębiorców. Czy bardziej opłaca się praca na etacie, czy własna firma? Ile można zarobić na własnej firmie transportowej? To zależy od wielu czynników. Rozbudowane przedsiębiorstwa z liczną flotą pojazdów specjalistycznych i sprawdzonymi kontaktami są w stanie generować ogromne zyski. Jednak nawet mała firma transportowa, której cały kapitał to ciężarówka i jej właściciel-kierowca, ma dobre perspektywy sukcesu. Ile można zarobić na własnej ciężarówce? Przeciętnie będzie to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Czy warto założyć firmę transportową?

Zatem czy warto założyć firmę transportową? Jeżeli kierowca jest gotowy na dodatkowe obowiązki, to zdecydowanie tak. Własna firma transportowa wymaga od jej szefa tych samych cech, bez których nie da się osiągnąć sukcesu w innych dziedzinach biznesu. Niezbędna jest żyłka przedsiębiorczości, wiara we własne możliwości, jak również opanowanie i umiejętność negocjowania. Zdecydowanie warto rozwijać wiedzę na temat regulacji prawnych obowiązujących w danych sektorach gospodarki. Do skutecznego prowadzenia firmy konieczny jest otwarty umysł, aby śledzić i reagować na wszelkie zmiany na rynku oraz nie obawiać się sięgania po nowe rozwiązania.

Skąd brać zlecenia dla firmy transportowej?

mała firma transportowa pomysł na biznesWłasna firma transportowa stanie do rywalizacji z tysiącami innych podmiotów, od lat obecnych na rynku. W tych warunkach nowy przewoźnik będzie zmuszony do kuszenia klientów nie tylko nienaganną realizacją zleceń i przystępnymi cenami, ale także skutecznym marketingiem. Warto zarejestrować się na jednej z internetowych giełd transportowych, gdzie łatwo o zlecenia z całej Europy. Inną drogą do pozyskania frachtów jest wykorzystanie posiadanej siatki kontaktów i relacji. Warto też uczestniczyć w branżowych imprezach, jak targi i konferencje, a także skontaktować się bezpośrednio z lokalnymi spedytorami. Następny krok to już tylko dynamiczny rozwój nowej firmy.