Samochody Mercedes to synonim luksusu. Cenione i uwielbiane na całym świecie, od lat imponują najwyższą jakością wykonania, trwałością i elegancją. Pojazdy z klasyczną gwiazdą są symbolem prestiżu i podobnie jest z autami ciężarowymi. Poniżej znajdziecie wyselekcjonowane ciekawostki o Mercedesie.
Dlaczego Mercedes ma gwiazdę?
Historia firmy sięga końca XIX wieku, bo właśnie wtedy w 1886 roku Carl Benz skonstruował pierwszy pojazd z silnikiem spalinowym. Nieco później, bo w 1901 roku powstała firma Mercedes. Ciekawostką jest, że została tak nazwana od imienia córki jednego z założycieli. Po 25 latach doszło do połączenia obu inicjatyw i tak narodził się gigant motoryzacji, który działa do dziś. Jednak logo firmy narodziło się wcześniej. Dlaczego Mercedes ma gwiazdę? Jak wiele ikonicznych symboli, logo narodziło się przypadkiem. Konstruktor Gottlieb Daimler zdecydował się przyozdobić jeden z listów wysłanych do żony trójramienną gwiazdą, która wskazywała lokalizację rodzinnego domu. W kolejnym liście pisał, że to szczęśliwy znak dla jego przedsiębiorstwa. Już w 1909 roku znak ozdobił fabryki koncernu. Co symbolizuje logo Mercedesa? To kolejne ciekawostki o Mercedesie. Trzy ramiona wskazują kierunki ekspansji dla motoryzacji – na lądzie, na wodzie i w powietrzu.
Gdzie znajdują się fabryki Mercedesa?
Kolebką giganta motoryzacji jest Stuttgart, gdzie do dziś mieści się siedziba firmy. Jednak wraz z upływem czasu i rozszerzaniem działalności na cały świat, trójramienna gwiazda pojawiała się w kolejnych krajach. Gdzie znajdują się fabryki Mercedesa? Obecnie 9 fabryk znajduje się w różnych miastach w Niemczech, w tym w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Pierwsza największa fabryka samochodów Mercedes ulokowana poza rodzinnym krajem Carla Benza powstała w Stanach Zjednoczonych. Zakład w Tuscaloosa w Alabamie zatrudnia prawie 4 tys. pracowników. Kolejne fabryki powstały w Chinach, we Francji, Republice Południowej Afryki i w Rumunii. Czy w Polsce jest fabryka Mercedesa? Od 2019 roku firma produkuje silniki w Jaworze pod Legnicą. Dwa lata później rozpoczęto tam wytwarzanie baterii, a w przyszłości będą montowane również auta dostawcze.
Ile kosztują ciężarówki Mercedes?
Mercedes – ciekawostki o historii to nie jedyna zaleta firmy. To przede wszystkim niezwykle solidne przedsiębiorstwo, którego pojazdy gwarantują długą, owocną eksploatację. Auta od giganta motoryzacji kojarzą się z luksusem, ale nie znaczy to, że pojazdy z gwiazdą są niedostępne dla zwykłych kierowców. Ile kosztują ciężarówki Mercedes? To zależy od wyboru modelu i formy zakupu. Z pewnością najtańsze będą używane samochody ciężarowe Mercedes od sprawdzonego dealera, jakim jest MB Poznań. Polecamy zapoznanie się z szeroką ofertą aut dostępnych od ręki. Jeżeli chodzi o nowe samochody ciężarowe Mercedes najkorzystniejszą formą zakupu, będzie leasing. Choć nie są to pojazdy należące do najtańszych na rynku, to ich niezawodność w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami sprawia, że taki zakup to zawsze trafiona inwestycja. Projektanci marki gwarantują kierowcom, że ich pojazdy są nieskomplikowane w prowadzeniu i realizujące realne potrzeby codziennych użytkowników.
Ciężarówki Mercedes – pojazdy z przyszłości
Ciekawostki o ciężarówkach Mercedes można wymieniać bez końca. Bo czy wiesz, że to właśnie Mercedes wprowadził kamery zamiast lusterek? Ta futurystyczna technologia po raz pierwszy została zainstalowana w ciężkich pojazdach Mercedes Actros. Całkowicie cyfrowe wideorejestratory są w stanie nagrywać i przekazywać obraz w 360. stopniach, co sprawia, że pojęcie martwe pole przestaje istnieć. Kamery-lusterka umieszczone po bokach kabiny nie zasłaniają kierowcy pola widzenia, a obraz jest emitowany na szerokokątnych oraz pionowych monitorach. Dzięki wprowadzeniu tej rewolucyjnej zmiany pokonywanie zakrętów na biegu wstecznym przez pojazdy wielonaczepowe stało się proste i bezpieczne. Jednocześnie obraz z kamer pozwala obserwować znacznie większą przestrzeń wokół auta. Kamery nagrywają przez 24 godziny na dobę, co gwarantuje, że każde uszkodzenie, kradzież czy awaria zostanie udokumentowana. W razie spadku temperatury ekran kamer jest podgrzewany. Tir bez lusterek to nowy etap w rozwoju jednej z najważniejszych firm motoryzacyjnych na świecie.