Jeśli prowadzi się działalność transportową lub planuje jej rozpoczęcie, ciężarówka jest w niej po prostu niezbędna. Aktualnie mamy na rynku tak duży wybór samochodów tego typu, że ktoś, kto dopiero wchodzi w ten biznes, może być zdezorientowany. Dlatego, jeśli przez Tobą zakup pierwszej ciężarówki, doradzimy, w jaki sposób wybrać optymalnie dopasowany model.
Nasze porady mogą pomóc również osobie, która planuje zwiększyć ilość pojazdów posiadanych we flocie. Przeczytaj – na pewno przydadzą Ci się te informacje!
Jak kupić ciężarówkę – podstawowe kryteria wyboru
Z definicji „samochód ciężarowy” to taki, który służy do przewozu ładunku. Choć zazwyczaj kojarzy się to z pojazdem o masie powyżej 3,5 tony, istnieją również inne ciężarówki. Takie modele do 3,5 tony zalicza się do kategorii homologacyjnej N1. Pojazdy najbardziej rozpowszechnione to N2 – kategoria ta obejmuje wszystkie ciężarówki o masie od 3,5 do 12 ton. Ostatnia to N3 i mamy tu wszystko, co przekracza 12 ton.
Jeśli planujesz zakup ciężarówki, należy ustalić jej podstawowe parametry. Określenie tych kryteriów to podstawa do tego, aby zadecydować, jaka ciężarówka najlepsza będzie do profilu prowadzonej przez Twoją firmę działalności. Jakie to kryteria? Tutaj należy kolejno ustalić następujące rzeczy:
- przeznaczenie ciężarówki – czyli to, jaki rodzaj ładunku będzie przewożony. Od tego zależy jego konstrukcja oraz szereg elementów związanych z zabezpieczeniem transportu;
- ładowność – wyrażana w tonach lub metrach kwadratowych. Pojemność powinna być dopasowana w taki sposób, aby zapewnić przewożenie całego ładunku na wyznaczonej trasie;
- wymagania prawne i techniczne – pojazd musi spełniać wszelkie wymogi związane z przewożeniem ładunków danych rodzajów.
Ponieważ te trzy kryteria dają liczne kombinacje, odpowiedź na pytanie, jaką ciężarówkę kupić, jest uzależniona w dużej mierze od specyficznych dla danej firmy potrzeb. Inna ciężarówka potrzebna będzie do przewożenia materiałów sypkich, inna do transportu żywności, pudeł na paletach itp. Oczywiście producenci takich pojazdów doskonale orientują się w potrzebach przedsiębiorców, dlatego wśród propozycji bez problemu znajdziesz pojazdy służące do transportu różnych dóbr oraz mające zróżnicowaną ładowność.
Na co zwracać uwagę przy zakupie ciężarówki? Oprócz powyższych czynników warto rozważyć także rodzaj paliwa. Chociaż napęd elektryczny kojarzy się większości osób z pojazdami osobowymi, wielu producentów, w tym Mercedes Benz, oferuje swoim klientom elektryczne ciężarówki. Ich wybór może nie tylko przyczynić się do bardziej ekonomicznych kosztów jazdy, ale również pomoże w budowaniu świadomości marki. W jaki sposób? Korzystając z ciężarówek elektrycznych, firma pokazuje, że ma w poszanowaniu stan środowiska naturalnego. Inwestycja w taki pojazd to zarazem reklama firmy.
Analiza opłacalności zakupu ciężarówki
Kupno ciężarówki powinna poprzedzić analiza opłacalności jej zakupu. Na czym polega ta czynność? Trzeba tutaj uwzględnić przede wszystkim opłaty stałe oraz koszty eksploatacji. Od razu podkreślamy, że inaczej będzie prezentować się zakup ciężarówki fabrycznie nowej, a inaczej – używanej. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.
Opłaty stałe to oczywiście komunikacyjne ubezpieczenie OC – w myśl przepisów prawnych jest ono obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego. Na wysokość składki ma wpływ kilka czynników, z których najbardziej istotne są parametry ciężarówki (pojemność silnika, ładowność, marka) oraz dane osób, które będą prowadzić pojazd. W sytuacji, gdy decydujesz się na kupno ciężarówki używanej, istotny będzie również przebieg pojazdu oraz jego dotychczasowa jego historia.
Warto mieć na uwadze to, że oprócz ubezpieczenia obowiązkowego można wybrać także inne. Firmy ubezpieczeniowe mają dodatkowe propozycje dla firmy z branż transportowych i logistycznych. Tu wymienić można ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej (chronią przed konsekwencjami za szkody powstałe w przewożonym ładunku) czy ubezpieczenie samego ładunku. Nie są one obowiązkowe, jeśli jednak szykujesz się na zakup pierwszej ciężarówki, warto rozważyć te dodatkowe formy zabezpieczenia.
Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, tutaj liczymy przede wszystkim zużycie paliwa lub koszt ładowania w przypadku pojazdu elektrycznego. Ale na tym nie koniec. Należy uwzględnić także koszty regularnego serwisowania, te zaś różnią się w zależności od stanu technicznego pojazdu – nowy będzie z pewnością wymagać rzadszych przeglądów technicznych, niż pojazd używany wcześniej. Jeśli decydujemy się na kupno samochodów ciężarowych, wówczas prędzej czy później w miarę eksploatacji, potrzebne będą również ich naprawy. Jak często – to również zależy od kondycji ciężarówki, aczkolwiek należy mieć na uwadze ryzyko wypadków.
Co jest istotne – wydatki związane z użytkowaniem samochodu (od ubezpieczeń OC i AC po wymianę oleju) można wliczyć w koszt uzyskania przychodów! Ponadto sam zakup ciężarówki również się do nich zalicza i to niezależnie od tego, czy płaci się jednorazowo, czy bierze pojazd w leasing.
Jak kupić ciężarówkę i nie żałować?
Jaki samochód ciężarowy kupić? Gdy znasz już jego podstawowe parametry oraz koszty eksploatacji, staje się przed prostym wyborem: nowa lub używana. Wszystko zależy od budżetu, jaki posiadasz na zakup ciężarówki. Po prostu czasem może być on zbyt mały na nowy pojazd. W każdym przypadku sprawdza się stara zasada biznesowa: żeby zarobić, musisz zainwestować.
Czy opłaca się kupić własną ciężarówkę? Oczywiście. Choć początkowo wydatek może być odczuwalny dla firmowego budżetu, to jednak samochód będzie na siebie zarabiał i z biegiem czasu zakup się zwróci. A jaki kupić? Jak wspomniano wcześniej, to od specyfiki przewożonych towarów zależy, jaka jest najlepsza ciężarówka. W każdym przypadku decydując się na nową, masz pewność co do jej pełnej sprawności, czyli optymalnego stanu technicznego, a to z kolei przekłada się na jej wydajność i bezawaryjność.
Jeśli z powodu sytuacji finansowej chcesz nabyć używaną, co wtedy i jak kupić ciężarówkę? Musisz przede wszystkim dokonać oceny jej stanu technicznego, w czym pomoże fachowy serwis. Należy też sprawdzić książkę serwisową oraz opis badań technicznych. Samodzielnie można spojrzeć na takie rzeczy, jak mocowanie i sprawność lamp oraz reflektorów, obecność rdzy, wycieki, działanie silnika, hamulca itp. Takie testy powinno się przeprowadzać zawsze, czyli niezależnie od tego, czy planuje się zakup pierwszej ciężarówki, czy też będzie to kolejny pojazd we flocie.
Ile kosztuje samochód ciężarowy? To zależy nie tylko od tego, czy mamy do czynienia z pojazdem nowym lub używanym, ale także jego stanem technicznym, marką oraz gabarytami. Jednak w obydwu sytuacjach warto polecić kupno samochodów ciężarowych marki Mercedes Benz. Dlaczego? Powodem są liczne zalety, które oferuje każdy pojazd tej doskonale znanej – nie tylko kierowcom – firmy.
Jakie to zalety? Zacznijmy od tego, że Mercedes Benz słynie z solidności swoich pojazdów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych – a osiąga to dzięki stosowaniu w konstrukcji elementów najwyższej jakości. Dotyczy to także podzespołów elektronicznych, co w efekcie daje nam ciężarówki mające doskonałe parametry techniczne i wydajność. Ponadto trzeba podkreślić szeroki wybór zróżnicowanych pojazdów, dlatego znajdziesz w ofercie ciężarówkę dokładnie dopasowaną do potrzeb swojej firmy, niezależnie od tego, jaką ciężarówkę kupić zamierzasz.
Mercedes-Benz to samochody ciężarowe dalekobieżne, przeznaczone do transportu dystrybucyjnego na krótszych dystansach, ciężarówki do transportu budowlanego, a także transportu maszyn i urządzeń. Marka ma także samochody o wysokiej dzielności terenowej, czyli takie, które sprawdzą się nawet na najbardziej wymagającym terenie.
Gdzie kupić ciężarówkę?
Jeśli chcesz mieć pewność, że ciężarówka będzie spełniać wszystkie Twoje wymagania, zgłoś się do MB Trucks Poznań. Jesteśmy autoryzowanym partnerem marki i zajmujemy się sprzedażą jej samochodów ciężarowych. Nie tylko doradzimy Ci, jaką ciężarówkę kupić, aby mieć pełną satysfakcję podczas jej codziennej eksploatacji, ale również załatwimy dla Ciebie większość formalności.
Dzięki nam kupno ciężarówki nie będzie problemem spędzającym sen z powiek! Przekonaj się, że to łatwe – skontaktuj z nami już dzisiaj, aby umówić się na spotkanie!