Skip to main content

Każda firma transportowa chce działać w sposób maksymalnie wydajny i oszczędny zarazem. Co przez to rozumiemy? Optymalizację tras, przekładającą się na zmniejszenie zużycia paliwa, minimalizację awaryjności pojazdów oraz możliwość śledzenia ich położenia w czasie rzeczywistym. Wszystko to można osiągnąć, wdrażając system telematyczny taki, jak fleetboard.

Czym jest, jak działa i jakie daje korzyści? Przeczytaj i dowiedz się tego, a z pewnością stwierdzisz, że rozwiązanie to przyda się w Twojej firmie!

Co to jest fleetboard?

Zanim odpowiemy na pytanie: co to jest fleetboard, najpierw przyda się wyjaśnienie tego, czym jest system telematyczny. Rozwiązanie to stanowi połączenie urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych, które po zamontowaniu w pojeździe zbierają na jego temat wszelkie dane – zaczynając od diagnostyki poszczególnych elementów, kończąc na rejestrowaniu postojów. Są one przesyłane drogą bezprzewodową na specjalną platformę, gdzie można je przetwarzać, sporządzać analizy, raporty itp.

Fleetboard to właśnie takie narzędzie telematyczne z własną platformą. Jest ono rozpowszechnione zwłaszcza w krajach zachodniej Europy, jednak i w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jego zastosowanie umożliwia zmniejszenie zużycia oleju napędowego, co przekłada się na oszczędności rzędu 5-10% na pojedynczym pojeździe i pozwala także na wczesne wykrycie potencjalnych awarii i zapobieżenie im, a także planowanie zleceń oraz wyznaczanie tras.

Jakie zastosowanie ma fleetboard w ciężarówkach?

Fleetboard w Mercedesach oferuje bardzo rozbudowane funkcje, co umożliwia przystosowanie systemu do specyficznych potrzeb każdej firmy. Najważniejsze z nich to:

  • analiza użytkowania pojazdu – umożliwia optymalizację zużycia paliwa, ochronę pojazdu przed nadmiernym zużywaniem oraz zapisywanie długości każdego kursu;
  • rejestracja czasu – dzięki temu można efektywnie planować każdą jazdę oraz rejestrować wszystkie postoje podczas drogi. Daje to pewność, że nie zostały przekroczone normy związane z prowadzeniem pojazdów;
  • obsługa dyspozytorska – gwarantuje sprawną komunikację z każdym kierowcą, umożliwia zachowanie oglądu całej sytuacji floty, pozwala także na cyfrową archiwizację zleceń;
  • pobieranie i wymiana danych w czasie rzeczywistym – wszystkie dane są przesyłane na platformę na bieżąco, co umożliwia pełną kontrolę, jest także gwarancją przestrzegania przepisów związanych z dokumentacją tras oraz pojazdów;
  • mapping i tracking – dzięki informacjom o aktualnym stanie dróg i ruchu, pozwalają na elastyczne reakcje np. w przypadku zamknięcia odcinka lub pojawienia się nowego zlecenia przewozowego.

Dzięki fleetboard można tylko zyskać i znacznie podnieść wydajność wszystkich pojazdów pod swoją opieką!

Jak możesz skorzystać z fleetboard?

Do skorzystania z możliwości dawanych przez telematykę niezbędne będzie dedykowane oprogramowanie fleetboard. Aplikacja występuje w dwóch wersjach: dla samych kierowców (Fleetboard Driver) oraz przeznaczone dla koordynatorów (Fleetboard Manager). Dzięki możliwości instalacji zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym, można mieć do niej dostęp w dowolnej chwili. Wersje te różnią się ilością dostępnych funkcji.

Fleetboard Mercedes to również portal online – dostępny jest poprzez dowolną przeglądarkę internetową, a korzystanie z niego nie wymaga instalacji czegokolwiek. Wszystkie dane znajdujące się na platformie są chronione przed osobami niepowołanymi, co daje Ci gwarancję, że nie nastąpią żadne wycieki. Warto również dodać, że znajdujący się w niej moduł analizy pozwala na ocenę każdego kierowcy w skali od 1 do 10. Dzięki temu można stworzyć profil każdego z nich, co pozwoli na optymalne przydzielanie ich do konkretnych zadań.

Czy fleetboard się opłaca?

ciężarówka w trasieFleetboard w Mercedesach to nieoceniona pomoc w wielu aspektach. Niezależnie od tego, czy dysponuje się jednym pojazdem, czy ma pod sobą całą flotę, dawane przez ten system telematyczny możliwości znacznie ułatwiają życie i pozwalają na łatwiejszą organizację pracy. W MB Trucks Poznań doskonale znany jest fleetboard – jeśli chcesz zainstalować system w swoich Mercedesach, z przyjemnością wszystko wyjaśnimy i doradzimy najlepsze rozwiązania.