Usterki w samochodzie to zjawisko, które – niestety – przytrafia się każdemu kierowcy. W przypadku samochodu ciężarowego jest to dotkliwe w szczególny sposób. O ile osobówkę można choćby zepchać na pas boczny, o tyle ciężarówka, która dozna usterki na pasie ruchu, musi zatrzymać się w miejscu zajścia zdarzenia, a następnie można zbadać i usunąć przyczynę. Czy można tego uniknąć?
Jakie mogą być usterki w samochodzie?
Niestety, nie ma stuprocentowo pewnego sposobu na to, aby całkowicie wyeliminować ryzyko, że pojawią się usterki samochodowe na trasie. Można jednak zredukować szansę ich pojawienia się poprzez odpowiednie działania. Powinny być one pomocne niezależnie od rodzaju pojazdu oraz jego stanu technicznego.
Zanim do nich przejdziemy, warto najpierw wymienić najczęstsze usterki w samochodach ciężarowych:
- problemy z elektryką i elektroniką – nowoczesne ciężarówki są wręcz naszpikowane elementami elektronicznymi, które odczuwają wpływ licznych czynników zewnętrznych. Dlatego ich eksploatacja jest bardzo intensywna, co prowadzi do szybkiego zużycia. W przypadku elementów elektrycznych najczęściej odnotowywaną awarią jest rozładowanie akumulatora oraz korozja kabli;
- problemy z silnikiem – tego typ usterki w ciężarówce są niezwykle uciążliwe, ponieważ spada moc silnika, a w ekstremalnych sytuacjach przestaje on działać;
- awaria układu hamulcowego – niezwykle niebezpieczny rodzaj usterki, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo oraz sterowność pojazdu;
- awaria układu kierowniczego – niebezpieczeństwo jak przy układzie hamulcowym;
- awarie klimatyzacji – tego typu drobne usterki w samochodzie nie mają wpływu na sterowanie czy bezpieczeństwo, jednak znacząco wpływają na komfort jazdy.
Jak zdiagnozować usterkę w samochodzie?
Typowe usterki samochodów są od razu „wyczuwalne” przez kierowcę. Dotyczy to zwłaszcza tych, które mają wpływ na prowadzenie pojazdu. Na tej podstawie można od razu znaleźć przyczynę pojawienia się problemu. Jednak przy elementach elektrycznych lub elektronicznych źródło awarii nie jest oczywiste i wówczas niezbędna będzie właściwa diagnoza. Gdzie ją wykonać?
Oczywiście w warsztacie samochodowym. W przypadku samochodów ciężarowych marki Mercedes Benz warto odwiedzić autoryzowany serwis ASO Mercedes. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi diagnostycznemu możliwe jest tam zdiagnozowanie oraz naprawa nawet każdej usterki w samochodzie.
W przypadku pojawienia się poważnego problemu na trasie musisz mieć na uwadze bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego ciężarówkę należy natychmiast zatrzymać. Jak ją zabezpieczyć w takiej sytuacji? To wyjaśniamy w osobnym tekście.
Jak unikać usterek w samochodzie ciężarowym?
Zarówno poważne, jak i drobne usterki w samochodzie mają zawsze swoją przyczynę. Czy można w jakiś sposób zapobiegać ich pojawianiu się i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Jak wspomniano na początku – usterki samochodowe prędzej czy później się objawią, co jest naturalnym efektem eksploatacji pojazdu. Możliwe jest jednak opóźnienie tego momentu. W jaki sposób? To zależy od konkretnego obszaru.
Usterki klimatyzacji w samochodzie mają miejsce, gdy poszczególne elementy tracą szczelność. Może przez to dojść do wycieku czynnika chłodzącego, co przekłada się na ryzyko zatarcia sprężarki. Dlatego należy regularnie sprawdzać uszczelki oraz zawory rozprężające.
W przypadku układu kierowniczego najczęstsze usterki mają swoją przyczynę w przypadku uszkodzenia pompy wspomagania, co jest zazwyczaj oznaką zanieczyszczenia lub zapowietrzenia układ hydraulicznego. Usterki ABS w samochodzie mają natomiast miejsce, gdy czujnik prędkości obrotowej kół (znajdujący się w piaście) nie pracuje prawidłowo, a także gdy zawór lub pompa utraciły swoją pełną sprawność. W obu tych przypadkach zminimalizować ryzyko awarii pomogą skutecznie regularne przeglądy techniczne.
Gdyby ułożyć ranking usterek samochodów, defekty silnika zajmowałyby jedną z wyższych pozycji. Dlaczego? Wielu kierowców nie przykłada – niestety – wielkiej wagi do terminowej wymiany smarów oraz filtrów, w efekcie czego dochodzi do zatarć oraz wnikania zanieczyszczeń. To wszystko sprawia, że silnik zaczyna szwankować.
Jeśli chodzi o usterki samochodowe elektryki, tutaj często przyczyną jest po prostu rozładowanie akumulatora. Dlatego należy dbać o jego regularne ładowanie i sprawdzanie dostępnej mocy. Jednak innym czynnikiem może być korozja jego kabli, dlatego niezbędne będzie regularne sprawdzanie ich jakości. W sytuacji korozji należy je po prostu wymienić na nowe.
Serwis samochodowy, któremu możesz zaufać
Czym kierować się przy wyborze serwisu w celu naprawy usterki w samochodzie ciężarowym? Warto postawić na taki, który oferuje szeroki zakres usług. Takim właśnie jest MB Trucks Poznań, gdzie przeprowadza się usuwanie usterek w samochodzie niezależnie od ich rodzaju.
Dlatego możesz zgłosić się tam zarówno w przypadku usterki zawieszenia samochodu, jak i problemów z silnikiem, klimatyzacją czy wyważeniem kół. Skontaktuj się i umów na wizytę już dzisiaj!