Skip to main content

Podobnie jak samochód osobowy, także samochód ciężarowy wymaga ciągłego doglądania, aby można było cieszyć się jego pełną sprawnością i komfortem prowadzenia. Przewożone ładunki obciążają opony i nadwozie, a elementy zewnętrzne i wewnętrzne konstrukcji poddawane są takim czynnikom, jak wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć. Mówiąc krócej – pojazd eksploatowany jest w sposób, który stosunkowo szybko zużywa wszystkie jego elementy.

Jak zadbać o dobry stan samochodu ciężarowego? Prezentujemy kilka sposobów, które pozwolą to osiągnąć. Przeczytaj i dowiedz się, co robić oraz jakich korzyści możesz się spodziewać.

Jak dbać o samochód ciężarowy?

Utrzymanie samochodu ciężarowego nie jest jakoś szczególnie wymagające, jednak należy zadbać o to, aby przeprowadzać opisane dalej operacje regularnie, co pozwoli w pełni kontrolować kondycję pojazdu. Porady możemy podzielić na czysto techniczne, jak i związane z prowadzeniem. W przypadku porad związanych z prowadzeniem musisz mieć je cały czas w głowie i korzystać z nich podczas każdej trasy.

Jak dbać o ciężarówkę? Przede wszystkim należy przeprowadzać regularne, planowe kontrole. O ile podczas jazdy można nie odczuwać żadnych negatywnych efektów, nie zawsze awarie i usterki są odczuwalne od razu. Na przykład poluzowanie elementów wentylacji czy narastająca korozja kabli akumulatora nie dadzą żadnych widocznych efektów, a gdy to już nastąpi – jest za późno na to, aby coś naprawić i elementy takie trzeba wymienić na nowe. Regularne przeglądy pozwolą utrzymać dobry stan samochodu ciężarowego oraz szybko wychwycić wszystkie części, które zaczynają okazywać oznaki nadmiernego zużycia.

Ale sam kierowca również powinien nauczyć się, jak dbać o samochód ciężarowy. Nie musi w tym celu nabywać żadnych narzędzi, ani przechodzić specjalnych szkoleń. Wystarczy po prostu przed każdą jazdą sprawdzić stan ogumienia, poziom oleju silnikowego, a także zapuścić silnik i wsłuchać się w jego odgłos. Te – zdawałoby się banalne – metody są nie do przecenienia we wczesnym wykrywaniu różnego rodzaju usterek, które mogą objawić się z całą siłą w najmniej spodziewanym momencie na trasie. A tego właśnie chcemy uniknąć, prawda?

Dbanie o samochód ciężarowy to także prowadzenie go w stylu ekologicznym, czyli przy zachowaniu optymalnych obrotów i stabilnej, płynnej jazdy, preferowaniu hamowania silnikiem, istotne jest także utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach. Więcej na temat eco-drivingu możesz przeczytać w licznych, specjalistycznych opracowaniach w internecie. Warto się z nimi zapoznać i poznać te sposoby na to jak dbać o samochód ciężarowy

Inne sposoby na utrzymanie ciężarówki w dobrym stanie

kierownica w ciężarówce mercedesUtrzymanie samochodu ciężarowego w perfekcyjnym stanie nie jest zadaniem tak trudnym, jak mogłoby się to wydawać. Co jest istotne, to natychmiastowe reagowanie na wszystko, co może na niego negatywnie wpłynąć. Po zauważeniu niepokojących objawów warto od razu zareagować i udać się do odpowiedniego warsztatu (LINK) w celu naprawy. Takim miejscem jest serwis samochodów ciężarowych w Poznaniu.

Nawet, jeśli znasz wszystkie sposoby na utrzymanie ciężarówki w dobrym stanie, naturalna eksploatacja poszczególnych części i elementów robi swoje, dlatego prędzej czy później nadejdzie czas na ich wymianę na nowe. W MB Trucks Poznań masz pewność, że otrzymasz tylko oryginalne części od producenta – to miejsce to autoryzowany partner marki Mercedes Benz. Obsługiwane są również pojazdy innych marek.

Dlaczego warto dbać o dobry stan samochodu ciężarowego ?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego trzeba zadbać o utrzymanie samochodu ciężarowego w dobrym stanie, jest bardzo prosta – ponieważ dzięki temu będzie można eksploatować go znacznie dłużej, a więc odpadnie konieczność inwestowania w nowy pojazd w najbliższej przyszłości, a sama ciężarówka zwróci swoją pracą koszty poświęcone na jej zakup. Ponadto odpadną wydatki na jej naprawy, które – bez odpowiedniej wiedzy – byłby z pewnością dość częstym zjawiskiem. Nie bez znaczenia jest także podniesienie bezpieczeństwa jazdy. Sprawny pojazd to sprawne hamowanie i pełna sterowność.

Dlatego tak istotna jest wiedza o tym, jak dbać o samochód ciężarowy. Nie jest przy tym istotne, czy mamy do czynienia z nowym pojazdem, czy też używanym. Zachowanie wymienionych zasad przy starym jest takie samo, jak przy poradach jak dbać o nowy samochód ciężarowy. Pod względem konstrukcyjnym używany samochód nie różni się niczym od nowego, warto jednak zaraz po jego nabyciu dokonać diagnostyki, która odpowie na pytanie, jakie konkretne elementy są najbardziej narażone na wymianę.