Skip to main content

Unoszą największe ciężary i pracują bez przerwy przez lata. Opony ciężarowe po prostu muszą być w dobrym stanie, inaczej stają się niebezpieczne dla pojazdu, kierującego i innych uczestników ruchu. Naprawa opony ciężarowej bywa kłopotliwa, a jazda ze zużytym bieżnikiem może mieć fatalny wpływ na płynność jazdy. To także większe koszty eksploatacji pojazdu. Troska o ciężarówkę to regularna konserwacja i wymiana opony ciężarowej w razie potrzeby. Jak przedłużyć żywotność opon? Co ile wymienia się opony w ciężarówce?

Jak długo wytrzymają opony w ciężarówce?

Kwestia opon w TIR-ach jest równie złożona, jak to, jak zadbać o silnik w ciężarówce. Teoretycznie opony mogą służyć latami, a przebieg ogumienia z wyższej półki to nawet ponad 220 tys. km. Nieco gorzej wygląda to w przypadku bardziej ekonomicznych modeli. Ich żywotność kształtuje się na poziomie 120-150 tys. km. Co więcej, zużycie poszczególnych opon wcale nie musi być równomierne i jedna może być mniej zniszczona od drugiej. Właśnie dlatego zaleca się, aby wymiana opony ciężarowej obejmowała cały komplet. Największy wpływ na żywotność opon mają oczywiście intensywność i warunki jazdy. Mimo to niezależnie od tempa eksploatacji ogumienie jest podatne po prostu na upływ czasu. Im starsze opony, tym większa szansa na wystąpienie uszkodzeń nawet w zwykłych sytuacjach drogowych. Ile kosztuje opona do ciężarówki? To nieduże koszty i nie warto na nich oszczędzać. Istnieją też dodatkowe opcje. W przypadku opon z „wyższej półki” jest możliwość bieżnikowania, czyli pogłębiania rowków. Takie działania podejmuje się wtedy, gdy opona jest zużyta w ok. 80%. W ten sposób można dwukrotnie wydłużyć czas ich eksploatacji.

Co ile wymieniać opony?

Zgodnie z informacjami producentów ogumienie jest w stanie wytrzymać bez uszkodzeń przez okres od 3 do 6 lat. Natomiast jeśli wiek opon przekracza 10 lat, należy je natychmiastowo wymienić. Zatem co ile wymiana opon w ciężarówce? Niezależnie od używanego typu opon, jeżeli są już widocznie zużyte, należy dokonać jak najszybszej ich wymiany na nowe. Istnieje prosty sposób sprawdzenia stanu zużycia. Potrzeba tylko jednej monety, najlepiej dwuzłotówki lub pięciozłotówki. Pierścień obu monet ma wymiar ok. 4 mm. Jeżeli po włożeniu monety w bieżnik jesteśmy w stanie zobaczyć całą monetę, oznacza to, że jak najszybciej powinniśmy dokonać wymiany ogumienia. Według zaleceń producentów do wymiany opon powinno dojść wtedy, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 5 mm. Do sprawdzenia opon można wykorzystać również profesjonalne mierniki do sprawdzania głębokości bieżnika, które są powszechnie dostępne do nabycia. Ile kosztuje wymiana opon w samochodzie ciężarowym? To zależy, dlatego zawsze warto zapytać o koszty wybrany serwis wulkanizacyjny. Cena wymiany opon ciężarowych zazwyczaj jest uzależniona od danego warsztatu i jego lokalizacji, a także zakresu usługi.

Kiedy i gdzie wymienić opony w samochodzie ciężarowym?

jak przedłużyć żywotność opon w ciężarówceJazda ze zużytymi oponami może wydawać się niegroźna, ale to tylko złudzenie. Ciężarówka z takim ogumieniem może mieć tendencje do wpadania w poślizg. Dodatkowo opony mogą pękać, rozpadać się i wybrzuszać, a to grozi poważnymi problemami w trakcie jazdy. Dlatego, gdy nadejdzie czas, w którym zauważymy zużycie opon, należy odwiedzić serwis i zamontować nowe. W trosce o ciężarówkę polecamy wybór profesjonalnego miejsca z fachową obsługą, np. serwis samochodów ciężarowych w Poznaniu – odwiedź MB Poznań i poznaj ofertę! Przy okazji warto przypomnieć, że z powodów bezpieczeństwa wymiany opon powinno się dokonać również po zakupie każdego używanego auta ciężarowego. Jeżeli w pojeździe będziemy używać opon z nierównymi bieżnikami, może to wywołać nierówną jazdę, a w konsekwencji narażenie na wypadki. O wymianie opon wskazujących na zaawansowane zużycie dobrze pomyśleć przed wyjazdem w trasę. W tym celu można odwiedzić lokalną wulkanizację, ale polecamy profesjonalne serwisy aut ciężarowych. Koszt wymiany opon w ciężarówce może się różnić w zależności od tego, czy dokonujemy go w Polsce, czy może w trakcie trasy międzynarodowej. W Polsce wymiana opony w ciężarówce wraz z wyważeniem felgi to koszt kilkudziesięciu złotych za koło.

Jak dbać o opony?

Gdy zauważamy pierwsze symptomy ścierającego się bieżnika, warto zamienić opony miejscami. Wówczas będą się zużywały bardziej równomiernie, co nieco wydłuży ich eksploatację. Częstym błędem jest dobór niewłaściwego ogumienia do zadań pojazdu. Zupełnie inne opony powinny znaleźć się na osiach ciężarówki wykonującej dalekie trasy, a jeszcze inne w przypadku pojazdu zatrudnionego przy ciężkich pracach w terenie. Inny powód szybszego zużycia to jazda mimo niewłaściwego ciśnienia w oponach. Lekceważenie tej kwestii może kończyć się nawet kolizją wynikającą z pogorszonej przyczepności, a nawet rozerwaniem opony. Warto o tym pamiętać, mając na względzie, ile kosztuje wymiana opon w ciągniku na nowe. 

Sprawdź też: Jaka ciężarówka do transportu dalekobieżnego?