Skip to main content

Transport dalekobieżny wymaga zdecydowanie najwięcej od kierowców i ich pojazdów. Długie odległości, wielkie ładunki, skomplikowane trasy, liczne formalności sprawiają, że to jeden z najlepiej opłacanych segmentów logistyki. Transport międzynarodowy ma zupełnie inną specyfikę niż ruch lokalny. Przewóz towarów na niewielkie odległości wymaga także pojazdów o nieco innej charakterystyce, niż międzypaństwowe autostrady. Najlepiej sprawdzają się pojazdy o jak najmniejszym zużyciu paliwa oraz niskiej masie własnej. Jakie wymagania stawia ten rodzaj transportu i jaka ciężarówka do transportu dalekiego będzie najlepsza?

Rodzaje transportu dalekobieżnego

Według dzisiejszych standardów każda trasa biegnąca powyżej 150 km to już transport dalekobieżny. Wśród rodzajów transportu dalekiego wyróżnia się m.in. liner traffic (transport liniowy), czyli drobnicowy od jednego punktu do drugiego. Najczęściej odbywa się między centrami dystrybucyjnymi. Jego wariantem jest cross-docking, który oznacza przeładunek towarów z ciągnika siodłowego na vany lub „dostawczaki”. Z kolei transport trampowy polega na przewozie ładunku, rozładunku, załadunku nowego, a później dowozie towarów do różnych miejsc dostaw w drodze powrotnej do punktu startowego. Najpopularniejsze pozostają zlecenia transportu dalekobieżnego liniowego, ale kierowcy realizują również inne jego formy. Jaka ciężarówka do transportu dalekiego? Mogą go realizować zarówno auta chłodnie, jak silosy, naczepy, plandeki, a także cysterny czy vany. Popularnością cieszą się również samochody ciężarowe ruchu dalekobieżnego do przewozu kontenerów.

Jakie samochody do ruchu dalekobieżnego?

Pokonywanie długich tras, wijących się po całym kontynencie wymaga niezawodnych maszyn. Wyśrubowane warunki spełniają tylko najlepsze pojazdy i tylko one są w stanie wytrzymać obciążenia na dalekich odległościach. Najlepszy wybór to oczywiście samochód ciężarowy Mercedes. Uznana marka ciężarówek do transportu dalekobieżnego gwarantuje bezpieczną i niskoawaryjną eksploatację. Szeroki wybór aut ciężarowych Mercedes dostępny jest w MB Poznań. W ofercie znajduje się jeden z najlepszych modeli na rynku, czyli Mercedes Actros, który gwarantuje komfort i niezawodność jazdy, przy bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa. Zamontowane w aucie cyfrowe systemy kontroli i ostrzegania sprawiają, że ciężarówka do transportu dalekobieżnego w każdej chwili ma wsparcie. W konsekwencji groźba wypadku jest ograniczona do minimum, a sprzęt śledzi ruch na drodze nawet wtedy, gdy szofer ulega zmęczeniu.

Transport międzynarodowy – wyzwania

transport dalekobieżnyDługie godziny za kierownicą na najważniejszych drogach Europy – dla wielu to wymarzona praca, ale kierowcy ciężarówek do transportu dalekobieżnego wiedzą, że taka jazda ma swoje ujemne strony. Przede wszystkim w trasie grozi wiele nieprzewidzianych zdarzeń, na które ciężko się przygotować. Od korków i przestojów, przez problemy z wjazdem z powodu braku wymaganych formalności, po wypadki i awarie. Transport zagraniczny wymaga od kierowcy spędzenia setek godzin w kabinie pojazdu. Dlatego auta, które wybierają, powinny posiadać komfortowe kabiny, wyposażone w udogodnienia ułatwiające wielogodzinne przebywanie w trasie. Sprzedaż samochodów ciężarowych z przestronnymi kabinami prowadzi MB Poznań. Takie ciężarówki do transportu dalekiego oferują dużą swobodę dla kierowcy, włącznie z miejscem do odpoczynku. Warto pomyśleć o autach z wymiennym nadwoziem, bo takie będą najbardziej elastyczne i pozwolą na realizację niemal każdego przewozu.

Transport dalekobieżny – jak oszczędzić?

Jednocześnie, z racji na wysokie koszty paliwa i eksploatacji, warto wybierać auta z wyższej półki. Transport dalekobieżny to jedna z tych branż, w której nie warto oszczędzać na pojazdach. Inwestycja w profesjonalną flotę transportową jest korzystną lokatą kapitału. Jaka ciężarówka do transportu dalekobieżnego będzie zatem najlepsza? Choć niezawodna technika i komponenty wysokiej jakości kosztują drożej, to mają ogromny wpływ na koszty związane z eksploatacją. Sprawdzony, ekonomiczny silnik pozwoli zaoszczędzić sporo na paliwie. Jednocześnie wytrzymałe komponenty są w stanie zagwarantować wysoką wydajność. Oznacza to, że auto ciężarowe wyższej klasy, np. Mercedes Actros, będzie realizować transport daleki przez wiele lat. Biorąc pod uwagę ilość i długość pokonywanych nim tras, jest to niezwykle opłacalny wybór.