Skip to main content

Lubisz podróżować wygodnie i mieć pewność, że na trasie nie złapie Cię żadna awaria? Możesz zadbać o to osobiście przed wyruszeniem w każdą podróż. Niezbędna będzie obsługa codzienna pojazdu, co nie jest skomplikowanym zadaniem, ma jednak bardzo istotne znaczenie. Na czym polega?

To właśnie wyjaśniamy w poniższym tekście. Przeczytaj i zacznij stosować się do najlepszych praktyk, a zapewnisz sobie wygodną jazdą na każdej trasie.

Co to jest stan techniczny pojazdu?

Obsługa codzienna pojazdu to po prostu sprawdzanie stanu technicznego pojazdu. Jeśli kojarzy Ci się to z przeglądem i koniecznością odwiedzenia warsztatu – błąd. Mamy tu na myśli przeprowadzenie prostej kontroli kilku istotnych dla bezpieczeństwa oraz komfortu elementów. Taka ocena stanu technicznego pojazdu pokaże, czy są jakieś, które należy koniecznie poprawić przed wyruszeniem w drogę, czy też można śmiało ruszać.

Ogólnie stan techniczny mówi nam o tym, jak sprawne są poszczególne elementy samochodu osobowego lub ciężarowego – zaczynając od nadwozia i opon, kończąc na działaniu elektroniki podkładowej. 

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu?

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu? Zazwyczaj robimy to raz na jakiś czas, wykonując obowiązkowy przegląd – jak się do niego przygotować? Miejscem, w którym go dokonujemy, jest okręgowa stacja kontroli pojazdów. To miejsce posiadające zaawansowany sprzęt diagnostyczny oraz wykwalifikowanych diagnostów, którzy zwrócą uwagę na każdy detal, a ich fachowa wiedza umożliwi wdrożenie właściwych rozwiązań.

Ale codzienna ocena stanu technicznego pojazdu nie wymaga odwiedzania OSKP. Możesz przeprowadzić ją na własnym podwórku, parkingu przed blokiem czy dowolnym innym miejscu. Oczywiście nie będzie to tak kompleksowe badanie, jak w przypadku stacji diagnostycznej, jednak pozwoli Ci na ocenę kondycji pojazdu, co pozwoli nie tylko zwiększyć własną pewność za kierownicą, ale może także przyczynić się do zminimalizowania ryzyka wypadku.

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu? Zacznij od kontroli świateł – włącz je i sprawdź, czy wszystkie działają należycie. Tak samo postąp z wycieraczkami. Następnie sprawdź opony i poziom ciśnienia w ogumieniu. To podstawowe czynności, jednak jesteśmy dopiero na początku. Musisz także sprawdzać stan zawieszenia pojazdu, które ma niebagatelny wpływ na sterowność oraz długość drogi hamowania.

Jeśli ten aspekt nie budzi zastrzeżeń, kontynuujemy sprawdzanie stanu technicznego pojazdu z jego wnętrza. Przejedź kawałek i sprawdź w praktyce działanie hamulców. Jeśli nie są sprawne, lepiej przekonać się o tym przed jazdą, niż mieć przykrą niespodziankę podczas drogi. W sytuacji, gdy nie działają najlepiej, warto skierować się do serwisu samochodowego, aby naprawić ten mający kolosalny wpływ na bezpieczeństwo problem.

Obsługa codzienna pojazdu nie może obyć się bez sprawdzania stanu oleju w silniku oraz poziomu płynu chłodniczego. Dobrze także sprawdzić klimatyzację, zwłaszcza w letnich miesiącach, kiedy używamy jej często, a czynnik chłodniczy jest szybko zużywany.

Pamiętaj – to Ty odpowiadasz za stan techniczny samochodu

ruchliwa jezdniaOdpowiedzieliśmy już na pytanie co to jest stan techniczny pojazdu? Wiesz już również, jak go sprawdzić. Pozostała jeszcze jedna rzecz, o której zawsze warto pamiętać – odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu leży w dużej mierze po stronie kierowcy. I to niezależnie od tego, czy jest to pojazd osobowy, czy też ciężarówka. 

Warto sprawdzać wymienione elementy przed każdą jazdą, gdyż wykrycie nawet niewielkich problemów pozwala na szybką reakcję, czyli ich likwidację. Dzięki temu podczas jazdy możesz cieszyć się pełnym komfortem prowadzenia oraz sprawnym pojazdem. Takie dobre praktyki w zakresie utrzymania dobrego stanu samochodów ciężarowych, wpływają także pozytywnie na żywotność poszczególnych elementów pojazdu.

Oczywiście nie wszystkie naprawy da się przeprowadzić samodzielnie. O ile bez problemu uzupełnisz olej czy wymienisz spaloną żarówkę w reflektorze, o tyle wymiana czynnika chłodzącego czy klocków hamulcowych są czynnościami, na których przeciętny kierowca ani się nie zna, ani też nie ma do nich odpowiedniego sprzętu. W takiej sytuacji warto odwiedzić godny zaufania serwis samochodowy.

Takim właśnie serwis jest MB Poznań Trucks, dysponujący specjalistycznym sprzętem do diagnoz oraz napraw. Jego specjalizacja to serwis ciężarówek Mercedes-Benz, ale wysoce wykwalifikowana kadra pomoże Ci w każdej sytuacji. Odwiedź stronę i zapoznaj się z ofertą już dzisiaj!