Skip to main content

Wielu kierowców zastanawia się: kupić samochód nowy czy używany? Wybór może sprawiać trudności, bo obie opcje mają swoje zalety, jak również wady. Dylemat nowa czy używana ciężarówka nie jest tak prosty do rozwiązania, jak się wydaje. Nie powinno się decydować tylko w oparciu o porównanie cen, bo zarówno zakup nowego, jak i używanego pojazdu może być w pewnych sytuacjach bardziej polecany. Chodzi tu o amortyzację, koszty eksploatacji, efektywność paliwową i wiele innych czynników. Czy jest sens kupować nowe auto? Czy warto kupić samochód używany?

Nie tylko cena

Gdzie kupić samochody ciężarowe? Polecamy sprawdzonych dealerów, jak np. MB Poznań, gdzie znajdziesz nowe czy używane ciężarówki w atrakcyjnych cenach. Sprawdź ofertę już dziś. Zazwyczaj pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę podczas poszukiwań auta, jest cena. Czy warto kupić nowy samochód w 2024? Nie da się ukryć, że koszt przemawia za sprzętem używanym. W końcu auto prosto z fabryki zawsze będzie droższe. Jednak zalety używanych ciężarówek nie kończą się tylko na niższej cenie. Nowe auto traci na wartości już w momencie wyjazdu z salonu. Do tego dochodzi gwarancja, koszty odsetek w przypadku kredytu. Tymczasem zadbane używane samochody ciężarowe mogą być konkurencyjną inwestycją dla nowego egzemplarza. W końcu niejeden towar lekko używany tylko niewiele różni się od stanu sklepowego i podobnie jest z autami. Czy nowe auto się opłaca? Jak dokonać właściwego wyboru? Czy warto wziąć samochód nowy, czy używany?

Jakie są zalety nowych ciężarówek?

Rozwiązując dylemat: nowa czy używana ciężarówka, warto pamiętać, że każdy zakup z drugiej ręki wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednocześnie pojazd świeżo opuszczający fabrykę jest wyposażony w wiele udogodnień, których nie mają stare auta. Zalety nowych ciężarówek to przede wszystkim wygoda i komfort dla kierowców. Można dopasować pojazd do własnych potrzeb i preferencji. Nie chodzi tutaj tylko o kolor karoserii, ale również o konfigurację silnika czy układ kabiny. Kupując nowy egzemplarz, ma się wpływ na to, jakie systemy automatyzacji zostaną zainstalowane na pokładzie. Nowa ciężarówka to prawdziwy komputer z wieloma systemami bezpieczeństwa, które wspomagają jazdę i chronią przed zagrożeniem. Wśród najważniejszych osiągnięć technologii, które znajdziemy w nowych autach, są m.in. kamery-lusterka, systemy wykrywające stopień zużycia hamulców, tempomaty czy sygnalizacja potrzeby hamowania z wyprzedzeniem, a także systemy ostrzegawcze, które sugerują konieczność zmiany pasa ruchu. Tego wszystkiego w starych ciężarówkach nie znajdziemy. Czy warto kupić używaną ciężarówkę?

Amortyzacja: czy jest sens kupować nowe auto?

kupić nową czy używaną ciężarówkęWracając do różnicy kosztów między nowym a starym egzemplarzem, warto pamiętać o amortyzacji i konserwacji. O ile nowe samochody ciężarowe będą wiązały się z pełną gwarancją i możliwością naprawy w autoryzowanym serwisie bez ponoszenia olbrzymich kosztów, to w przypadku używanych pojazdów będzie inaczej. Nie zawsze będzie możliwość uzyskania pełnej historii auta, a weryfikacja informacji sprzedającego może być trudna, zwłaszcza w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Trzeba wybadać, jak kosztowne są naprawy konkretnych usterek i zastanowić się, czy jednak taniej nie wyjdzie zakup nowego egzemplarza. Jednak mimo to różnica może wciąż przemawiać na korzyść starszego pojazdu. Zatem nowa czy używana ciężarówka? Dużą rolę przy uzyskaniu odpowiedzi będzie grać wiek auta. Im nowsze, to choć używane, wciąż będzie dysponować wieloma udogodnieniami, których pozbawione będą auta produkowane np. 3 dekady temu. Z kolei na korzyść nowych pojazdów przemawia szerszy wachlarz dostępnych możliwości finansowania jak np. leasing, kredyt na zakup ciężarówki.

Nowa czy używana ciężarówka – co wybrać?

Na ostateczną decyzję z pewnością wpłynie posiadany budżet oraz preferencje i dostępność modelu, który będzie najbardziej spełniał potrzeby w firmie. Nie zawsze nowsze będzie lepsze i niekoniecznie używany pojazd będzie tańszy, może okazać się wręcz przeciwnie. Przy zakupie nowej ciężarówki należy wziąć pod uwagę wiele czynników jak koszt gwarancji, amortyzacja, dostępne udogodnienia dla kierowcy i możliwość customizacji. Jednak używane ciężarówki mogą być atrakcyjną alternatywą. Używane auto z salonu – czy warto? Jeżeli pojazd będzie utrzymany w nienagannym stanie, to mimo swojego wieku i braku najnowocześniejszej technologii może okazać się tym, którego Twoja firma właśnie potrzebuje.