Skip to main content

Historia Mercedesa to jednocześnie historia rozwoju motoryzacji. Samochody ze słynnym logo należą do najbardziej rozpoznawalnych pojazdów na świecie. Sprawdź, kto wynalazł samochód Mercedes i jak na przestrzeni lat ewoluowały auta ciężarowe niemieckiej marki.

Kto wynalazł samochód Mercedes?

Karl Benz, późniejszy założyciel Mercedesa to niemiecki inżynier, który jako pierwszy na świecie stworzył w pełni funkcjonalny pojazd spalinowy. Samochód o nazwie Patentwagen Nr. 1 powstał w Mannheim 1886 r. i był napędzany mieszaniną węglowodorów pochodzących z ropy naftowej. Trójkołowy pojazd stworzony przez Karla Benza wyposażono w silnik o mocy niecałego 1 konia mechanicznego, a jego maksymalna prędkość wynosiła zaledwie 16 km/h. Historia Mercedes-Benz zawiera wiele ciekawostek. Jedną z nich jest fakt, że metalowe elementy pierwszego samochodu na świecie pokryto czarnym lakierem, który nadal dostępny jest w ofercie Mercedesa pod nazwą Schwarz DB 040.

Przeczytaj także:

Skąd się wzięła nazwa Mercedes?

Stworzeniu legendarnej marki samochodów towarzyszy interesująca historia. Mercedes powstał dzięki połączeniu wiedzy i talentu kilku wyjątkowych postaci. Jedną z nich jest wspomniany Karl Benz, który w 1883 r. założył swoją firmę w Mannheim. Z kolei w 1890 r. w niemieckim mieście Cannstatt powstało przedsiębiorstwo pod nazwą Daimler-Motoren-Gesellschaft założone przez Gottlieba Daimlera, który współpracował z Wilhelmem Maybachem również uważanym za jednego z pionierów motoryzacji.

Do połączenia dwóch najstarszych marek samochodowych doszło w 1926 r. Nazwa Mercedes pochodzi od imienia córki Emila Jellenika, który był odpowiedzialny za stworzenie specyfikacji pierwszego samochodu wyprodukowanego przez połączone firmy Karla Benza i Gottlieba Daimlera. Historia logo Mercedesa, które na przestrzeni lat ewoluowało od koła zębatego otoczonego wieńcem do rozpoznawalnej w każdym zakątku świata trójramiennej gwiazdy, rozpoczęła się jednak wcześniej. Gottlieb Daimler przyozdobił jeden z listów wysłanych do swojej żony gwiazdą, która miała symbolizować lokalizację domu rodzinnego, a od 1909 r. znak ten stosowano w fabrykach niemieckiego producenta.

Jaki był pierwszy Mercedes?

Samochody stworzone przez założycieli marki Mercedes miały ogromny wpływ na rozwój współczesnej motoryzacji, począwszy od wspomnianego Patentwagen Nr. 1. Spośród wczesnych aut osobowych warto odnotować z oferty marki Mercedes przedwojenny model 170 zaprezentowany w 1931 r., który był pierwszym na świecie masowo produkowanym autem z niezależnym zawieszeniem i wahliwą osią.

Jako pierwsze ciężarówki Mercedesa i jednocześnie pierwsze samochody ciężarowe na świecie uważane są pojazdy stworzone przez Gottlieba Daimlera, jeszcze przed połączeniem jego firmy z przedsiębiorstwem Karla Benza. Mowa tu o zaprezentowanym w 1896 r. modelu, który z wyglądu przypomniał wóz konny bez dyszla. Pojazd napędzany był umieszczonym z tyłu pojazdu dwucylindrowym silnikiem o mocy 4 KM, który połączono z tylną osią za pomocą napędu pasowego. Co ciekawe, pierwsza ciężarówka Mercedesa mogła przewieźć ładunek o masie aż 5 ton.

Historia ciężarówek Mercedesa miała niebagatelny wpływ na technologię stosowaną we współczesnych autach ciężarowych. Do wartych odnotowania rozwiązań technologicznych z końca XIX w. należą m.in. osie na zwolnicach planetarnych (rozwiązanie stosowane do dziś w pojazdach budowlanych) oraz przeniesienie jednostki napędowej z tyłu pojazdu pod siedzenie kierowcy.

Przeczytaj także:

Ewolucja ciężarówek Mercedesa

historia ciężarówek marki mercedes benzHistoria Mercedes-Benz pokazuje, jak bardzo zmieniły się samochody ciężarowe na przestrzeni lat. Wiele współczesnych rozwiązań technologicznych spotykanych w ciężarówkach po raz pierwszy zastosowano w modelach niemieckiej marki. Przykładem może być model LK 2220 zaprezentowany w 1963 r. Trzyosiowa ciężarówka dla sektora budowlanego charakteryzowała się najmocniejszym w tamtych czasach silnikiem o mocy 210 KM połączonym z 6-biegową przekładnią ze stale zazębionymi kołami. Model wyposażono także w niezwykle solidną ramą z nitowanymi belkami poprzecznymi oraz w bezobsługowe wahacze po obu stronach tylnej osi.

Od 1965 r. w fabryce Mercedes w Würth rozpoczęła się produkcja ciężarówek wyposażonych w kabiny o kształcie sześcianu. W latach od 1984 do 1998 r. produkowana była ceniona na całym świecie seria modeli pojazdów ciężarowych o nazwie SK. Natomiast w 1996 r. premierę miała rodzina modeli Actros, którą wyposażono m.in. w płaską podłogę w kabinie kierowcy oraz nowoczesne automatyczne skrzynie biegów. Obecnie w MB Poznań Trucks oferowana jest 5. generacja ciężarówek z serii Actros, która wyznacza standardy pod względem oszczędności, niezawodności oraz komfortu użytkowania. Już niebawem do sprzedaży trafi najnowsza, innowacyjna 6. generacja modeli Actros.