Dosłownie każdy kierowca, który ma żyłkę przedsiębiorcy, może spróbować pracy „na swoim”. Założenie firmy transportowej jest stosunkowo proste, zwłaszcza w przypadku busów, vanów i dostawczaków. Znacznie trudniej jest spełnić kryteria wymagane od przewozów ciężarowych. Własna firma transportowa to wiele zalet, sporo korzyści, ale również dodatkowe obowiązki i konieczność zmiany sposobu myślenia. Co potrzeba do założenia firmy transportowej? Tak naprawdę niewiele. Jak założyć firmę transportową?
Własna firma – od czego zacząć?
Zacznijmy od początku, czyli od przygotowania biznesplanu. Właśnie taki powinien być pierwszy krok przyszłego samodzielnego przewoźnika. Warto rozpisać pierwsze cele działania i zastanowić się, czy są to realne założenia. Pomysł na biznes – mała firma transportowa – czy to dobry sposób na zarabianie? Założenie firmy transportowej wymaga wstępnej analizy rynku, zarówno lokalnego, jak i krajowego lub międzynarodowego. Chodzi tu o ustalenie popytu na nasze usługi, przygotowanie zestawień potencjalnych kontrahentów i opracowanie sposobów pozyskiwania zleceń. Nie można zapominać o wzięciu pod uwagę stałych kosztów, jak paliwo i serwisowanie auta, a także podatki, zezwolenia i ubezpieczenia. Co potrzebne do założenia firmy transportowej?
Co potrzeba do założenia firmy transportowej?
Następny etap to formalności. Poniżej przedstawiamy założenie firmy transportowej krok po kroku. Rejestracja działalności wymaga wykonania pewnej dozy papierkowej roboty. Część, jak wpis do CEIDG można wykonać online, ale w przypadku niektórych obowiązków trzeba będzie się pofatygować do urzędu lub banku. Chodzi tu przede wszystkim o zgłoszenie do ZUS, wybór formy opodatkowania czy założenie firmowego konta bankowego. Jak założyć firmę transportową? Jednym z fundamentów jest konieczność uzyskania licencji transportowej. Wyróżnia się dwa odrębne dokumenty upoważniające do świadczenia usług przewozu w kraju i za granicą. Niestety sprawne załatwienie wszystkich formalności wymaga sporej energii i czasu, dlatego założenie firmy transportowej może trochę potrwać. Czas oczekiwania na licencję to nawet miesiąc. Ile trzeba mieć pieniędzy na założenie firmy transportowej? Czytaj dalej.
Ile kosztuje założenie firmy transportowej?
Bez formalności i zezwolenia nie wyjedziemy na drogi, ale dla firmy transportowej najważniejsze są ciężarówki. Posiadanie odpowiedniego sprzętu, np. aut specjalistycznych, może zadecydować o sukcesie firmy. Dlatego tak ważny jest dobry biznesplan, w którym ustalisz, jakiego typu pojazdów potrzebujesz najbardziej. Może to być chłodnia, naczepa, a także silos. Ile kosztuje założenie firmy transportowej? Cena pojazdów waha się w zależności, czy zdecydujesz się na jednostki nowe, czy używane, a także czy będzie to zakup gotówkowy, czy leasing. Nowe samochody ciężarowe Mercedes w atrakcyjnych cenach dostępne są w MB Poznań. Warto sprawdzić ofertę firmy już dziś. Oprócz kosztów zakupu ciężarówek należy pamiętać o kosztach ubezpieczeń, niezbędnych w codziennej działalności. Dodatkowe obowiązki to zakup tachografu i urządzeń e-TOLL. Jak widać, koszty założenia firmy transportowej mogą iść w setki tysiące złotych, a prowadzenie działalności wiąże się z regularnymi opłatami.
Czy opłaca się mieć własną firmę transportową?
Do spraw opisanych powyżej dochodzą koszty obsługi księgowości. Obecne rozwiązania cyfrowe pozwalają na samodzielne prowadzenie rejestrów przychodów i rozchodów online. Jednak ze względu na konieczność śledzenia stale zmieniających się przepisów najlepiej wynająć zewnętrzne biuro księgowe. W obu przypadkach konieczna jest doskonała organizacja i dyscyplina związana z gromadzeniem wszelkich rachunków, faktur i dokumentów. Sprawy papierkowe i konieczność pilnowania dokumentacji mogą być utrudnieniem dla tych, którzy zastanawiają się, jak założyć firmę transportową. Jednak najwięcej kosztów generuje eksploatacja pojazdów. Dlatego warto kupić używane samochody ciężarowe Mercedes od sprawdzonego dealera – MB Poznań.
Jak zdobyć licencję na transport?
Jeżeli chcesz pracować z ciężarówkami o dmc powyżej 3,5 t, konieczne jest uzyskanie licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć firmę transportową? Aby móc starać się o licencję, potencjalny właściciel firmy nie może być karany. Chodzi tu przede wszystkim o przestępstwa karne i skarbowe, ale także przypadki umyślnego spowodowania wypadku lub oszustwa. Należy uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych. W przypadku przewozów ciężarowych niezbędne jest udokumentowane posiadanie odpowiedniego kapitału. Co potrzeba do założenia firmy transportowej? Obecnie to 50 tys. euro, które może być gwarantowane np. pożyczkami bankowymi. Założenie firmy transportowej krok po kroku oznacza także konieczność posiadania bazy eksploatacyjnej. Warto pamiętać też o wyrobieniu licencji wspólnotowej, której posiadanie jest niezbędne od czasów wprowadzenia Pakietu Mobilności w UE.