Skip to main content

Czystość ciężarówki ma wymiar nie tylko estetyczny, ale również wpływa na postrzeganie firmy. Jakby nie patrzeć – pojazd ją reprezentuje, nierzadko mając logo oraz inne znaki identyfikacji wizualnej, zaś brudny pojazd nie będzie wywoływać pozytywnych skojarzeń. Ponadto utrzymywanie czystości w kabinie kierowcy przekłada się na komfort codziennej eksploatacji pojazdu.

Jak dbać o czystość zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz? Przedstawiamy wszystkie czynności, o których nie można zapomnieć, jeśli chcesz przeprowadzić solidne czyszczenie pojazdu. Przeczytaj i miej pewność, że pojazdy z Twojej floty będą lśnić czystością!

Jak dbać o czystość zewnętrzną ciężarówki?

Niezależnie od tego, czy chcesz zachować czystość TIR-a, czy też innego pojazdu ciężarowego, jego mycie zawsze będzie niezbędne po dłuższych trasach. Samochód przemierzający kolejne kilometry zbiera na sobie wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, rozbijają się na nim owady, osiadają błoto i kurz. Ponadto elementy zewnętrzne i wewnętrzne mogą także zostać zabrudzone w trakcie samego załadunku – to jednak zależy już od specyfiki przewożonych towarów.

Czyszczenie zewnętrzne będzie wymagać przede wszystkim dużych ilości wody, ale sama woda może nie wystarczyć. Utrzymywanie czystości wymagać będzie także bardziej specjalistycznych środków czyszczących. Jakich? To już zależy od rodzaju zabrudzeń, które pojawiły się na poszczególnych częściach pojazdu. W sprzedaży dostępne są specjalne środki do mycia karoserii, silników, podwozi, powierzchni ładunkowych, a także felg. Ich działanie obejmuje m.in. usuwanie uporczywych plam z oleju, farb czy innych niemożliwych do usunięcia przez samą wodę cieczy,

Jak dbać o tira lub inny pojazd ciężarowy? Czyszczenie z zewnątrz najlepiej przeprowadzić za pomocą myjki ciśnieniowej. Do nakładania środków czyszczących warto posłużyć się odpowiednimi szczotkami oraz akcesoriami, które bez trudu można nabyć nawet na stacjach benzynowych. Dobrym pomysłem jest zakończenie mycia zewnętrznego nałożeniem wosku. Będzie on stanowić warstwę hamującą osiadające zanieczyszczenia.

Utrzymywanie czystości w kabinie kierowcy

mycie samochodu gąbkąCzystość TIR-a na zewnątrz to jedno, a w środku – to drugie. Jak dbać o ciężarówkę w kabinie kierowcy? Przede wszystkim odkurzyć wnętrze, uprzednio wyciągając dywaniki, które należy przetrzepać, aby pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych podczas podróży. Do odkurzania warto posłużyć się specjalistycznymi odkurzaczami samochodowymi. Mając zaledwie jeden można zapewnić utrzymywanie czystości w wielu pojazdach, jest to więc inwestycja warta rozważania.

Następnie warto odświeżyć tapicerkę, wykorzystując do tego specjalistyczne środki. Tylko one pozwolą na likwidację bakterii oraz mikroorganizmów, które są pożywką dla pleśni i grzybów. Środki te często mają również przyjemny aromat, dzięki czemu powietrze w kabinie jest nie tylko wolne od mikroorganizmów, ale również przyjemnie pachnie.

Kolejnym krokiem jest czyszczenie kokpitu – unikamy przy tym stosowania środków, które mogą wywoływać refleksy, czyli nie korzystamy z nabłyszczających. Eliminujemy w ten sposób powstawanie odbić światła, które mogą dekoncentrować kierowcę, a co za tym idzie – wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa jazdy.

Oczywiście do zapewnienia pełnej czystość ciężarówki niezbędne będzie także mycie szyb od wewnątrz. Tu również potrzebne są odpowiednie środki pielęgnacyjne.

Dbanie o porządek – pamiętaj o tym na co dzień

Jak dbać o porządek? Najprościej byłoby unikać sytuacji, w których można zabrudzić pojazd, jednak nie jest to oczywiście możliwe. O ile pod względem technicznym sprawa jest ułatwiona i wiadomo, jak codziennie sprawdzać kondycję ciężarówki (Poznaj dobre praktyki w zakresie utrzymania dobrego stanu samochodów ciężarowych), o tyle przy czystości nie mamy do czynienia z oczywistą sprawą. Przed wyruszeniem w trasę – czy to z bazy, czy też parkingu na trasie – szyby pojazdu powinny być czyste, a zabrudzenia z karoserii (przynajmniej te większe) – oczyszczone.

Warto solidnie oczyścić pojazd po przeglądzie lub naprawie. Jest to możliwe w naszych autoryzowanych stacjach w Swarzędzu-Jasinie oraz Poznaniu-Komornikach. To właśnie miejsca, w których codziennie przeprowadzana jest naprawa i serwis samochodów ciężarowych Mercedes-Benz, a ponieważ dysponujemy na miejscu myjnią, można od razu z niej skorzystać i zadbać o perfekcyjną czystość TIR-a. Możesz także skierować do naszej myjni pojazd bez konieczności przeprowadzania reperacji czy przeglądów.