Skip to main content

Zużycie paliwa to czynnik, którego całkowicie wyeliminować się nie da. Jeśli chce się jeździć – trzeba za to płacić. Niestety, ostatnie lata nie są zbyt łaskawe zarówno dla kierowców samochodów prywatnych, jak i firm zajmujących się spedycją. Ceny paliwa idą w górę i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta prędko uległa zmianie. Co zatem można zrobić? Mniej go zużywać!

Warto poznać sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa oraz przetestować je w praktyce. Dzięki temu będzie można zoptymalizować wydatki, co przyczyni się do niższych kosztów, a jazda na nawet dalekie trasy będzie ekonomiczniejsza.

Jak osiągnąć najniższe spalanie? 

Zmniejszenie zużycia paliwa polega przede wszystkim na odpowiednim stylu jazdy, niezależnie od tego, czy używa się benzyny, czy diesla. Jednak to nie wszystko. Aby zużycie paliwa w samochodzie spadło, należy pamiętać także o odpowiedniej kondycji istotnych elementów pojazdu. Ale po kolei.

Zacznijmy najpierw od samego stylu prowadzenia.

Jak powinno się jeździć, aby optymalnie wykorzystywać paliwo? Przede wszystkim powinno utrzymywać się obroty silnika na stałym poziomie oraz starać się gwałtownie nie przyśpieszać. Nieprzestrzeganie tego to właśnie dwie główne przyczyny zwiększonego zużycia paliwa, co odczujemy podczas płacenia za nie. Optymalna jazda to jazda ze stałą prędkością, bez hamowania i ruszania. Nie jest to oczywiście możliwe np. w mieście, ale podczas poruszania się miejskimi jezdniami warto przewidywać kolejny postój na światłach i jeśli jest on nieunikniony, zdjąć nogę z pedału gazu. W przypadku, gdy czeka Cię jazda pod górę, przyśpiesz jeszcze przed wzniesieniem – samochód łatwiej „złapie” taki podjazd.

Zmniejszenie zużycia paliwa jest niejako automatyczne, gdy ciśnienie w oponach utrzymuje odpowiedni poziom. Jak pokazują to liczne badania specjalistyczne, jazda z nieodpowiednim może zwiększać zużycie paliwa nawet o 4%, ponieważ zwiększa się wówczas opór toczenia i silnik musi pracować ciężej. Jest to istotne zwłaszcza w obciążonych samochodach ciężarowych.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w benzynie? 

Co ma wpływ na nadmierne zużycie paliwa oprócz stylu jazdy i ciśnienia w oponach? Odpowiedź może być zaskakująca, ale jednym z głównych czynników jest korzystanie z klimatyzacji. W zimie ogrzewamy nią powietrze, w lecie – schładzamy. Im wyższa różnica temperatur między wnętrzem a klimatem poza kabiną, tym większa moc do jej działania jest potrzebna. Dlatego dobrze w takich warunkach zmniejszyć jej natężenie. Komfort obniży się tylko nieznacznie, ale zużycie paliwa może spaść zauważalnie.

Czy są jeszcze inne sposoby na to, jak zmniejszyć spalanie paliwa? Oczywiście. Kolejnym jest optymalne rozłożenie ciężaru w pojeździe. O ile w samochodach osobowych nie zawsze jest to możliwe, o tyle w naczepach ciężarówek warto zadbać o to, aby wszystkie przewożone towary zostały rozmieszczone tak, aby obciążenie było równomierne. Dzięki temu nie dojdzie do przeciążenia osi, co wymaga wytężonej pracy silnika, a co za tym idzie – zwiększonego zużycia paliwa.

Jak zmniejszyć spalanie w silniku? 

ciężarówki jadące autostradąJak jeździć ekonomicznie i zmniejszyć zużycie paliwa? Tutaj pomoże także inny czynnik, niezwiązany ani ze stylem jazdy, ani też z samym pojazdem. Co to za element? Odpowiedź jest prosta: odpowiednio zaplanowana trasa, czyli najkrótsza z możliwych i najlepiej omijająca potencjalne miejsca korków. Aplikacja do wyznaczania trasy może znajdować się w komputerze pokładowym, jeśli jednak jej nie ma, można wykorzystać w tym celu aplikacje mobilne.

Kontrola zużycia paliwa to nie tylko wspomniane wcześniej unikanie agresywnego przyśpieszania, ale również hamowanie na odpowiednim dystansie, aby uniknąć gwałtownego. To leży już po stronie kierowcy, który musi uważnie monitorować sytuację na drodze. Dlatego o tym, jak zmniejszyć zużycie paliwa, decyduje się również samodzielnie!

Kiedy samochód spala najmniej paliwa? 

Nie jest potrzebny monitoring zużycia paliwa, aby stwierdzić, że najmniejsze występuje podczas… postoju. Oczywiście mamy tu na myśli postój na drodze, nie na parkingu. Podczas samej jazdy opór aerodynamiczny jest zbliżony do oporów toczenia przy szybkościach dochodzących do 80 km/h, a więc jej nieprzekraczanie to kolejny czynnik wpływający na zużycie paliwa.

Kolejnym sposobem na to, jak zmniejszyć spalanie, jest utrzymywanie pojazdu w optymalnym stanie technicznym. Pomogą w tym specjalistyczne przeglądy, które możesz wykonać w MB Poznań Trucks. Zwrócimy uwagę zwłaszcza na filtry oraz wtryskiwacze paliwa – ich jakość ma również wpływ na jego zużycie. Warto poddać się naszemu przeglądowi – umów się na wizytę już dzisiaj!