Skip to main content

Co to jest telematyka? Nie jest to termin całkowicie nowy, jednak nie wszyscy go znają, warto więc wyjaśnić tę kwestię. Mamy tu do czynienia z rozwiązaniami telekomunikacyjnymi i informatycznymi dostosowanymi do potrzeb konkretnych branż. To właśnie jest telematyka. Definicja – choć bardzo ogólna – dobrze oddaje istotę sprawy. Telematyka jest stosowana powszechnie m.in. w transporcie.

Jak systemy telematyczne mogą wpłynąć w pozytywny sposób na działanie firmy logistycznej?

Co to są systemy telematyczne?

Sam termin „telematyka” powstał z połączenia dwóch wyrazów: telekomunikacji oraz informatyki. To już samo w sobie zdradza, czym są systemy telematyczne. Mamy tu bowiem komunikację elektroniczną przeznaczoną do pozyskiwania informacji oraz wymiany danych. Są one przetwarzane i dystrybuowane, a na ich podstawie podejmowane konkretnie decyzje sporządzane raporty oraz analizy.

Jakie? To już zależy od tego, do czego przeznaczony jest dany system telematyczny. Wszystkie procesy zależą od specyfiki konkretnej branży. Przykładowo – systemy telematyczne w transporcie wykorzystywane są do usprawniania ruchu na wybranym obszarze dróg. Dotyczy to zarówno regulacji świateł drogowych, jak i działań związanych z utrudnieniami, np. pracami na jezdni. Co daje to w praktyce? System telematyczny w transporcie pozwala na optymalizację ruchu, co przekłada się na mniejsze koszty zużycia paliwa oraz minimalizuje ryzyko powstania korków.

Mówimy tu oczywiście o całości ruchu drogowego. Jednak systemy telematyczne mają także zastosowanie dla indywidualnych pojazdów. Tutaj zakres możliwości jest szczególnie interesujący dla osób odpowiedzialnych za flotę.

W jaki sposób telematyka usprawnia transport?

Wyjaśniliśmy ogólnie odpowiedź na pytanie, co to jest telematyka, jednak telematyka transportu w zastosowaniu do indywidualnych pojazdów to nieco inne rozwiązanie. Jej zastosowanie w samochodach umożliwia pozyskanie informacji o trasach przemierzonych przez pojazd, wraz z podaniem informacji na temat szybkości na poszczególnych odcinkach, postojach, zużyciu paliwa czy też możliwość śledzenia jego położenia w czasie rzeczywistym. To ostatnie będzie także niezwykle cenne w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony.

Systemy telematyczne w transporcie drogowym to szereg korzyści dla firmy mającej własną flotę pojazdów. Informacje związane ze stylem jazdy kierowcy pozwalają na ich profilowanie i optymalne przydzielanie tras dla każdego, obniżenie kosztów utrzymania oraz nadzór nad powierzonymi pojazdami. System telematyczny gromadzi i przesyła także dane diagnostyczne, co pozwala na reakcję przed wystąpieniem potencjalnej awarii pojazdu.

Jak działa telematyka? Używane są do niej urządzenia bezprzewodowe zamontowane w pojeździe i powiązane z jej elektroniką. Analiza przesyłanych danych pozwala na znalezienie słabych punktów w działaniu floty i ich likwidację, co podnosi wydajność transportu. To z kolei zwiększa konkurencyjność na dość wymagającym rynku logistycznym. Reasumując: system telematyczny w transporcie to inwestycja, która przynosi liczne korzyści.

Telematyka w samochodach Mercedes-Benz

odcinek drogi autostradowejMercedes-Benz to marka, które już od lat stosuje systemy telematyczne w swoich pojazdach. Po raz pierwszy zostały wprowadzone w roku 2002, a kolejne lata przyniosły ich rozwój, pozwalając na lepsze przystosowanie do wymogów kierowców oraz osób odpowiedzialnych za floty pojazdów.   Powszechnie stosowany w pojazdach ciężarowych tej marki jest Fleetboard.

Fleetboard robi to, co systemy telematyczne robić powinny, a więc udostępnia w czasie rzeczywistym wszystkie dane dotyczące kierowców oraz pojazdów. Ponieważ dane z każdego pojazdu trafiają na wspólną platformę, w każdej chwili można zobaczyć status zarówno jednego, jak i całej floty. Informacje gromadzone są w chmurze, dlatego ma się do nich dostęp nie tylko poprzez komputer, ale również poprzez aplikację mobilną.

Całość wykonana jest w sposób niezwykle przyjazny dla każdego użytkownika, dzięki czemu korzystanie z tego rozwiązania to czysta przyjemność! Oczywiście transfer danych jest zabezpieczony, co daje pewność, że nikt niepowołany nie przejmie informacji. 

Postaw na telematykę – miej pełną kontrolę i zyskaj!

Systemy telematyczne to wydajna pomoc, której nie sposób nie docenić. W MB Trucks Poznań doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego wszystkie ciężarówki Mercedes Benz, które znajdują w naszej ofercie, możemy na życzenie Klienta wyposażyć w dopasowane do jego potrzeb systemy telematyczne. Przykłady takich rozwiązań chętnie zaprezentujemy na miejscu – skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby umówić się na spotkanie!