Skip to main content

Od kilkunastu lat troska o dobro środowiska naturalnego jest tematem, który dotyka wszystkich branż gospodarki. Nie inaczej rzecz się ma z motoryzacją. O ile już wszyscy zdążyli się przyzwyczaić do osobowych samochodów elektrycznych i na gaz, o tyle pojazdy o większych gabarytach tego typu są wciąż na naszych drogach rzadkością.

Ale również w przypadku ciężarówki ekologia może być w pełni poszanowana. W jaki sposób? Prezentujemy informacje na ten temat w poniższym tekście. Przeczytaj i zobacz, jak rynek samochodów ciężarowych staje się coraz bardziej przyjazny dla planety.

Jakie samochody są najbardziej ekologiczne?

Ekologiczne ciężarówki nie są na rynku absolutną nowością, jednak zarazem są wciąż mniej popularne od „klasycznych” spalinowców. A jakie możemy określić mianem „ekologicznych”? Przede wszystkim takie, które emitują mniej dwutlenku węgla lub też nie emitują go w ogóle (vide samochody elektryczne). Jest to nie tylko rozsądne pod względem ekologii, ale również wymagane przez przepisy Unii Europejskiej, która do roku 2023 chce zredukować emisję CO2 przez ciężarówki aż o 30%.

Ekologiczne samochody ciężarowe mają spełniać nowe normy, ustalone przez KE. Dotyczy to zarówno ciężarówek spedycyjnych, jak również autobusów, śmieciarek i innych pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Tradycyjny napęd ma zostać w nich zastąpiony elektrycznym lub gazowym. Dzięki temu pojazdy ekologiczne znacznie zmniejszą emisję CO2, co przyczyni się przede wszystkim do poprawy czystości powietrza, a co za tym idzie – poprawy jakości życia każdego Europejczyka.

Jakie marki produkują ekologiczne ciężarówki?

Ekologia w motoryzacji dla wielu marek nie jest niczym nowym. Tu za przykład można postawić Mercedes-Benz. Dział firmy odpowiedzialny za rozwój już w drugiej dekadzie XXI wieku zaczął pracować nad przyjaznymi środowisku rozwiązaniami, wpasowując się w trendy ekologiczne. W chwili obecnej linia eMobility jest już szeroko rozpowszechniona, umożliwiając zarówno bezpieczny transport, jak i ochronę środowiska naturalnego.

Dlatego gdy projektanci tworzą nowe ciężarówki, ekologia stoi u nich na pierwszym miejscu. Ale oczywiście Mercedes-Benz nie jest jedyny na rynku, który wdraża rozwiązane przyjazne dla planety. Oprócz niego takie właśnie pojazdy ekologiczne są dostępne w ofercie DAF, Iveco, MAN oraz Volvo. 

Na jaką ciężarówkę ekologiczną postawić?

ładowanie samochodu elektrycznegoW przypadku marki Mercedes-Benz ma się gwarancję, że przysłowiowa niezawodność tych pojazdów (LINK) idzie w parze z rozwiązaniami proekologicznymi oraz licznymi innowacjami technologicznymi. Ekologiczne ciężarówki korzystają z ogniw paliwowych lub napędów elektrycznych. Na które lepiej postawić? To zależy od przeznaczenia pojazdu. W przypadku krótszych, planowych tras, świetnie sprawdzą się napędy elektryczne. W ich przypadku koszty wytworzenia energii są niezwykle niskie, dzięki czemu ten wybór jest najbardziej opłacalny.

Ekologiczne samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi to z kolei bardziej praktyczne rozwiązanie w przypadku dłuższych tras oraz w sytuacjach, gdy mogą one dynamicznie się zmieniać, np. zachodzi konieczność zmiany w celu odebrania dodatkowego ładunku. Jedno napełnienie zbiorników paliwowych umożliwi większy zasięg, co było możliwe do osiągnięcia dzięki zastąpieniu gazu ciekłym wodorem.

Samochody ciężarowe a ekologia

Biorąc pod uwagę trendy w ekologii, można przypuszczać, że poszukiwanie bezemisyjnych źródeł energii oraz udoskonalanie już istniejących będzie coraz bardziej zaawansowane. Powinno to jeszcze bardziej przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W efekcie podniesie się jakość życia przy równoczesnym zachowaniu wydajności transportu. Nic nie zmieni się na gorsze, a sporo na lepsze.

Samochody ciężarowe a ekologia to temat, który w kolejnych latach wciąż będzie na topie i z pewnością nieraz zaskoczy nas pozytywnymi, innowacyjnymi rozwiązaniami. Jeśli już dzisiaj chcesz zapoznać się z takimi proekologicznymi pojazdami Mercedesa, jak eActros, zajrzyj koniecznie do MB Poznań Trucks. Jest to serwis samochodów TIR, będący zarazem autoryzowanym partnerem marki. Dzięki temu możesz na miejscu zobaczyć takie pojazdy ekologiczne, jak eActros oraz podobne z jej portfolio.

Ekologiczne ciężarówki to przyszłość, a więc jeśli do Twojej firmy potrzeby jest solidna, warto postawić na Mercedes-Bezn. W MB Poznań Trucks nie tylko możesz je zobaczyć, ale również pracujący na miejscu fachowcy doradzą Ci najlepsze rozwiązanie! Skontaktuj się i umów na wizytę już dzisiaj!